Гръцкото правителство поднови днес обсъжданията с експерти на "тройката" (Европейската комисия, Европейската централна банка и МВФ) и с частните кредитори на страната, заяви гръцкият министър на финансите Евангелос Венизелос, цитиран от Ройтерс.
По думите му тези обсъждания са "не само решаващи, но и трудни". „Ние ще направим едно нечовешко усилие, за да постигнем необходимите резултати“, заяви Венизелос на пресконференция след разговори от една страна с ръководителите на "тройката" и от друга - с директора на Института за международни финанси Чарлз Далара.
Институтът за международни финанси е сдружение на около 400 водещи световни банки, финансови групи и застрахователни компании. В момента той участва в преговорите с частните банки по размяна на гръцки облигации.
"Би било желателно разговорите за преструктурирането на дълга, започнали днес, да доведат до първоначално споразумение до края на седмицата, в противен случай няма да имаме време", казва пред Ройтерс анонимен гръцки банкер.
Правителството се опитва да синхронизира тези два кръга преговори с надеждата, че и двата ще бъдат приключени до края на януари, за да бъде извадена Гърция от безизходицата, посочи Венизелос.
Дискусиите с "тройката" целят да дадат възможност за деблокиране на новия спасителен план за Гърция, създаден от еврозоната в края на октомври, с отпускане на първи транш от заем за страната и подкрепа за банките кредитори в размер на 89 млрд. евро до края на януари, уточни Венизелос.
Започналите днес дискусии с "тройката" в Атина са предварителни, а преговорите се очаква да навлязат в същината след коледните празници и през януари, добави гръцкият финансов
министър.
Втората серия преговори с частните кредитори на страната цели да се намери обща основа с оглед отписването на 100 млрд. евро от държавния дълг на Гърция, възлизащ на 350 млрд. евро, с цената на загуба от 50 процента за частните притежатели на гръцки държавни облигации.
Всичко за проблемите на Гърция прочетете тук
преди 13 години За Гърция в Еврозоната няма бъдеще,за да се оправят, трябва да въведат драхмата и въведат мораториум върху плащанията по дълга. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години При гръцко държавно управление, за да е възможен управленски успех на съответна политическа партия е необходимо същата да работи за прекратяване на "Грешката на Джон Лоу" в гръцкото държавно финансово управление (ДФУ).Днес политически партии в Гърция и техни експерти мълчаливо споделят за нормална стопанска практика стар, от време със Златни пари начин на ДФУ да се прилага и при стопанство с евро, но ще дойде време, когато те (след като признаят наличността на сегашния управленски недъг) ще са против тази държавна финансова неправилност.В бъдеще партиите в Гърция ще се различават една от друга по начини на представяне и реализиране на политическа воля за неутрализиране на Грешката на Джон Лоу в Гърция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар