Премиерът на Италия Марио Монти съобщи, че правителството му е одобрило в неделя строгите мерки за икономии и растеж на стойност 30 млрд. евро, пише CNBC.
Мерките включват незабавно орязване на разходите за поддържането на политическата класа в страната, както и засилване на борбата срещу укриването на данъци.
Като част от мерките за съкращаване на политическите разходи Марио Монти заяви, че се отказва от заплатата си като премиер и финансов министър. По думите му ходът е лично решение и не е замислен като пример за другите министри в правителството.
Приетият пакет включва още мерки за насърчаване на икономическия растеж и конкурентоспособността, както и пенсионна реформа в Италия - увеличаване на възрастта и стажа за пенсиониране, срещу което синдикатите се обявиха твърдо против. Възрастта за пенсиониране на мъжете става 66 г. от 2012 г., а за жените – от 2018 г.
Необходимият трудов стаж за пенсиониране на мъжете ще се увеличи до 42 г. и 1 месец, а за жените – до 41 г. и 1 месец. Ще бъде възможно и по-ранно пенсиониране, но при минимална пенсия, поясни министърът на труда Елза Форнеро.
Икономическите мерки включват и увеличаване на данъците, като е предвиден и извънреден имотен данък върху луксозните жилища, яхти и автомобили.
Предвидени са и намаления на данъците върху труда, данъчни облекчения за компании, които инвестират в разширяване на бизнеса си, както и инвестиции в публичния транспорт.
Днес Марио Монти трябва да представи извънредните мерки пред депутатите от двете камари на парламента в Италия, след което програмата трябва да бъде гласувана.
Зам.-икономическият министър на страната Виторио Грили заяви, че приемането на икономическите мерки ще спомогне за балансирането на бюджета през 2013 г.