IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Франция и Германия готвят прекрояване на еврозоната?

Засилва се вероятността една или повече държави да излязат от еврозоната, а останалите в нея стабилни държави да засилят интеграцията помежду си, съобщава анонимен източник, близък до ЕС

22:22 | 09.11.11 г. 20
Франция и Германия готвят прекрояване на еврозоната?

Германските и френските власти дискутират планове за радикално прекрояване на Европейския съюз, което ще позволи и създаване на по-малка и концентрирана еврозона, съобщи Ройтерс, позовавайки се на анонимни официални източници от ЕС.

Още във вторник президентът на Франция Никола Саркози намекна за това пред студенти в Страсбург. Пред младежите той заяви, че “Европа се движи на две скорости” и че това е единственият модел за бъдещето на Еврообщността.

Дискусиите между политическите лидери в Париж, Берлин и Брюксел продължават, като се засилва вероятността една или повече държави да излязат от еврозоната, а останалите страни да бъдат тласнати към по-задълбочена интеграция, включително по отношение на данъчната и фискалната политики.

Източникът на агенцията уточнява, че прекрояването на еврозоната засега не е обсъждано на оперативно или техническо ниво. Френски правителствен източник пък категорично отрече изобщо да са водени подобни разговори.

На подобна стъпка се противопоставят много от европейските страни, а тяхната подкрепа ще е необходима за евентуални корекции по законодателството и договорите на ЕС. “Това ще разруши всичко, което е градено в продължение на десетилетия”, коментира анонимен европейски дипломат пред агенцията.

“Подобна стъпка няма отношение към развитието на Европа на две скорости, това е вече факт. Това би преначертало геополитическата карта, би довело до ескалация на напрежението и би сложило края на Европа такава, каквато е сега”, допълва дипломатът.

В известна степен темата-табу за излизането на държави от еврозоната беше разбита на срещата на Г-20 миналата седмица. Тогава германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози заявиха, че Гърция може да напусне еврозоната, ако това ще бъде по-добре за дългосрочната й стабилност.

В последните дискусии на европейските лидери обаче се е стигнало до по-фундаментална преоценка на валутната общност, включително са обсъждани държавите и политиките, които биха я запазили стабилна през следващото десетилетие, че и по-дълго.

Според визията на Саркози еврозоната значително трябва да задълбочи интеграцията си, включително и в по-чувствителните сфери, каквато е данъчното облагане. Останалата част от ЕС може да бъде оставена като конфедерация и разширена до 35 държави-членки в следващите 10 години. Основните държави от еврозоната ще координират икономическите си политики бързо, така че да се защитят от други дългови кризи.

Източникът на агенцията съобщава, че това може да се случи чрез приемането на някои технически споразумения, чрез които да се засили управлението на еврозоната. В следващите месеци обаче ще са необходими и по-фундаментални промени в законодателството, така че да се осъществи визията на Саркози за Европа на две скорости.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 1 rate down comment 1
Патилан
преди 13 години
Е то анализът е повече от ясен. Този финансов и икономически модел, по който се случват нещата в момента няма бъдеще - това е класическа финансова пирамида, която е стигнала предела си на разширение. Предстои разпадане, писъци на излъганите, а тези с печалбите ще се снишават и ще гледат да изкупят на безценица каквото могат. Освен, ако не им бъде потърсена сметка за стореното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 0 rate down comment 1
Патилан
преди 13 години
Една интересна теза изрази един приятел около дълговата криза и спасителните мерки. Всъщност може и да се печели време, но не за Гърция или Испания, а за да се подготвят Германия и Франция за излизане от евро-зоната, та шокът да е най-малък за тях. Нищо чудно и точно това да е цялата дандания около Гърция...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 13 години
...да, да, ама не......звучи като добро пожелание, но дествителноста е друга, за съжаление разбира се.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 0
rdjarov
преди 13 години
В скоро време ще дойде нов финансов ред - монетарните и финансови лостове ще отстъпят на действия в реалната икономика: към иновации и ефективност (производителност) - качество на относително ниска цена. Намаляване вредните влияния на финансовия сектор, които оскъпяват икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 0
rdjarov
преди 13 години
Миналата есен Филипс съкрати в цялата си система 7000 човека. Няма нищо страшно - ножът е дървен а шиите са ни тлъсти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 1
rdjarov
преди 13 години
В България ввинаги информираността се базира на ползване на чужди източници, докато нашите медии не обръщат достатъчно внимание на по-незабележими действия на официални представители от по-малките страни в ЕС, но с много силни икономики. ЕС съвсем не се води единствено от най-големите Германия, Франция и т.н.В едно голямо печатно списание датският финансов министър каза че датчаните няма да плащат за лошата финансова дисциплина на южните страни. Същото се потвърди като мнение от по-консервативни представители и в Швеция и Холандия. Северните икономики и въобще манталитет са коренно различни от тези на държави като Франция, Италия и подобни. Тези икономики не понасят дългосрочна агония принципът е подаваме ръка веднъж, а след това ако не става се оттегляме. Такава агония очаква Южна и най-Западна Европа. В корена и стои ниската производителност на икономиката, разхищение на бюджетни разходи, ниско ниво на иновациите, неефективна данъчна политика.Много е възможно в скоро време Европа да се разцепи на две.EU1: Германия, Люксембург, Холандия, Дания, Швеция, Норвегия, Финландия, ев.Белгия.EU2: Останалите начело с Франция и т.н.Няма нищо страшно вселената е устроена така има начало и край ... нека новото начало да е по-добро, но дали ще е така ???!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 0
submaker-o
преди 13 години
"анонимни официални източници от ЕС" Какви са тези бре? Тази статия няма никаква информационна тежест. Това са само слухове или опасения. Тогава и аз в този коментар ще пусна моето анонимно официално мнение, че такива преговори не са се водили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 13 години
То това ясно , ама няма как да се случи . Дори с фирми с персонал 15-20 хил / БДЖ / социалните проблеми се огромни а камоли с държави с милионно население .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 2
Sumurset
преди 13 години
хората са го измислили преди повече от 2000 години - всички да са равни пред закона.... Ама я накарайте щатите или англия да спазват законите си .Какво щеше да е сега, ако се спазваше правилото за златното обезпечение на долара...Тези, които нарушават правилата, карат другите да ги спазват...Кой помогна на гърците да крият проблемите си...Кой ги насърчава да се мотаят сега...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 3
hellwitch
преди 13 години
Момчета, говорите пълни глупости.Изхода е повече от тривиален - фалит на фалиралите държави. А банките ще ги стабилизират с ново напечатано евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още