Ръст на инвестициите в бизнес имоти в Европа отчете консултантската компания Jones Lang LaSalle въпреки финансовите сътресения през лятото.
В доклад на компанията е записано, че „продължава увеличението на насочваните към сектора капитали и на пазарите има все по-голямо предлагане“.
През третото тримесечие на годината инвестициите в бизнес имоти в Европа са били 28,8 млрд. евро, което е ръст от 13% срямо второто тримесечие и 26% на годишна база. Инвестициите в бизнес имоти в Европа от началото на годината пък са с 21% повече спрямо същия период на 2010 г., изчислява консултантът.
Подобна тенденция наскоро отчете и друг глобален консултант – CBRE.
Робърт Стейсън, който оглавява звеното за пазарни проучвания в Jones Lang LaSalle, коментира, че Великобритания продължава да бъде най-големият пазар в Европа, тъй като близо 30% от инвестиционната активност е съсредоточена на Острова. Растежът на пазара там обаче изостава в сравнение с Германия и Франция през последните две тримесечия.
През третото тримесечие британският пазар на бизнес имоти е отчел повишение от 16% спрямо второто тримесечие, но растежът на годишна база е останал без промяна. На този фон годишният ръст на пазара в Германия е 79%, във Франция – 26%, в скандинавските страни – 60%, а в Централна и Източна Европа – 181%.
Интересът към държавите с дългови проблеми продължава да бъде слаб заради високия риск. Все пак, консултантската компания отчита оживление на инвестициите в Италия през третото тримесечие. Инвестициите в Испания са били слаби през периода, но интересът към пазара на страната също се съживява.
Офисите продължават да привличат най-голям дял от инвестициите в бизнес имоти. В периода юли – септември 2011 г. 40% от инвестиционната активност е била съсредоточена в сектора. Търговските площи също привличат интереса на инвеститорите. Според данните 31% от инвестиционната активност през третото тримесечие е била насочена към сектора.
Най-сериозен интерес към инвестициите в търговски площи привличат Германия и Полша заради добрите перспективи пред потреблението в двете държави.
Въпреки оживлението обаче дълговата криза в еврозоната значително е намалила апетита за риск на инвеститорите. Това е причината да се наблюдава известен недостиг в предлагането на първокласни бизнес имоти през третото тримесечие. В тази връзка консултантската компания леко е занижила прогнозата си за обема на инвестициите през 2011 г.