Министерството на финансите реализира успешно бенчмаркова емисия 10,5-годишни ДЦК със среднопретеглена годишна доходност от 5,28% на проведения на 3 октомври аукцион, съобщават от МФ.
Това е най-ниската доходност за проведените до момента шест аукциона за тази емисия от пускането й в обращение на 17.01.2011 г. при постигнат пик от 5,49%. В предния аукцион доходността бе 5,31%. Така се запазва положителната тенденция за намаляване на доходността и при дългосрочните облигации след отчетеното намаляване на доходността на средносрочните държавни ценни книжа, посочват от министерството.
След този успешен аукцион общият обем на приоритетната за България емисия достигна 257,9 млн. лева. Параметрите на емисията засилват статута й на бенчмаркова облигация и стимулират ликвидността й на вторичен пазар. Доходността по емисията е база за изчисляване на хармонизирания дългосрочен лихвен процент за оценка степента на конвергенция (един от критериите от Маастрихт), припомнят от МФ.
Постигнатата на аукциона доходност е по-ниска от стойността на индикатора за България в последния публикуван от Европейската централна банка хармонизиран дългосрочен лихвен процент за месец август 2011 г., който е 5,32%. За сравнение за други държави от Централна и Източна Европа този показател е: Полша – 5,70%, Унгария – 7,49%, Румъния – 7,38%, Латвия – 5,60%, изтъкват от финансовото ведомство.
Разпределението на одобреното количество книжа по типове инвеститори показва, че с най-голям дял придобити ДЦК на аукциона са банките (50%), следват пенсионните фондове (44%) и застрахователните дружества (5%), уточняват от МФ.
Понижението на доходността по вътрешния държавен дълг има задържащ ефект върху лихвените равнища в страната и съответно благоприятно въздействие върху икономическата активност. Недопускане на покачването на цената на финансиране на бюджета дава възможност за запазване на ниското данъчно бреме в страната и намаляване на разходите за обслужване на държавния дълг в средносрочен и дългосрочен период, отбелязват от министерството.