Цените на жилищните имоти в България са се понижили с 10,65% през 12-те месеца до края на второто тримесечие на 2011 г., което нарежда страната на втора позиция по спад в глобално проучване за цените на Global Property Guide (GPG).
Според специализирания портал за имоти Ирландия си запазва първото място в класацията с годишно понижение от близо 15%.
Ирландия и България оглавяваха класацията по спад и през първото тримесечие на годината.
Данните сочат, че макар и на двуцифрена територия спадът у нас се забавя, след като миналата година страната ни е завършила второто тримесечие с понижение от 11,16%.
Подреждането се базира на данни, коригирани спрямо инфлацията, което дава по-реалистична картина от традиционно по-оптимистичните номинални стойности, които обикновено брокерите на имоти предпочитат да използват, уточняват от компанията.
Спадът на тримесечна база у нас през второто тримесечие е 2,27%, сочат данни на портала.
Ескалиращ спад
България е следвана от Гърция, САЩ и Испания, които отбелязаха понижения съответно от 9,88%, 9,05 и 8,43% за периода.
На върха на класацията с растящите пазари е Хонконг с годишен ръст от 19,76% в цените на жилищата през второто тримесечие на годината. Той е следван от Бразилия с 19,5%. На трета позиция е Тайланд с повишение от 7,75%, следван от Тайван и Норвегия – съответно с 6,43% и 5,93%.
Жилищният пазар на света като цяло остава под напрежение, се казва в проучването. Цените на повечето региони бяха по-слаби в сравнение с нивата, отчетени година по-рано.
Според компанията жилищните пазари в Европа и САЩ са били изключително слаби.
Едва 13 от 39-те страни, включени в проучването, отчетоха ръстове. От 26-те падащи пазари 18 отбелязаха по-големи спадове в сравнение с година по-рано.
Европа
Малък е броят на европейските пазари, които отчетоха повишени цени. По-голямата част от тях се понижиха, като много от най-засегнатите страни като Ирландия, Гърция и Испания завършиха тримесечието дори с още по-големи спадове от миналата година. Сред тях са и Холандия (-4,07%), Словакия (-6,49%), Хърватска (-6,55%), Испания и Гърция.
Някои страни, които миналата година отчетоха възстановяване, тази се потопиха обратно на отрицателна територия. Такива бяха Латвия (Рига 5.40%), Великобритания (-5,33%), Швеция (-1,35%), Португалия (-5,67%), Германия (-0,65%) и др.
Единици бяха тези, които отчетоха ръст, като Норвегия, Естония, Франция, Исландия и Швейцария.
САЩ
Цените на американския пазар се понижиха с 9,05% на годишна база през второто тримесечие, което бе най-големият спад от 2009 г., сочат данни на федералната агенция за жилищно финансиране FHFA. Тримесечното понижение бе 2,33%, според данните, коригирани спрямо инфлацията.
Понижението в САЩ се дължи на големия брой на принудителни отнемания, въпреки рекордно ниските ипотечни нива за последните 50 години. Наличността от жилища за продан бе около 3,7 млн. през тримесечието, което е най-високото ниво от третото тримесечие на 2010 г.
Азиатските пазари на жилищни имоти остават силни въпреки правителствените усилия да охладят ръста.
Цените в Израел се повишиха с 5,4%, макар че повишението бе по-слабо в сравнение с преди година поради мерките на централната банка в страната за охлаждане на пазара.
преди 13 години Българският балон не можа да се пукне, затова ще издишва още дълго време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Aми не може, при реална себе стойност на квадрат от 150-200 Е, да му искаш 800 !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар