Американското министерство на отбраната призна за най-големия в историята си случай на кражба на данни. Според зам.-министър Уилям Лин през март наведнъж са били отмъкнати 24 хил. секретни файлове. Пентагонът допуска, че зад атаката седи чуждо правителство.
Освен това стана ясно, че членове на хакерската групировка Anonymous са откраднали около 90 хиляди адреса и пароли за електронна поща от компютърна мрежа на компанията Booz Allen Hamilton - един от най-големите доставчици на Пентагона. Списък с откраднатите адреси бе публикуван в интернет, се казва в съобщение в микроблога на AnonymousIRС в Twitter, цитирано от Ройтерс.
Междувременно САЩ ще залагат на борбата срещу кибер престъпниците и на сътрудничество с международни организации и други правителства. Министерството на отбраната ще създаде "солидни международни връзки, за да направи възможна колективната отбрана", се казва в публикувана вчера кибер стратегия, цитирана от германския бизнес всекидневник Handelblatt.
Само чрез общо съзнание и съвместни предупреждения нападателите в интернет могат да бъдат обезвредени, се казва в документа от 13 страници. "Нито една държава, нито една организация може да изгради сама ефективна защита".
Затова Пентагонът планира да изгради с редица международни партньори обща система за предупреждения и тренинги. Всяка страна ще бъде отговорна за тези области, в които вече е показала силни страни и добър капацитет.
Само във военната индустрия всеки ден САЩ пазят от хакерски атаки над 15 000 мрежи и около 7 млн. компютри, твърди Лин. "Кибер заплахата е огромна и потенциално опустошителна. Противниците постоянно търсят слаби места".
Всяка година от твърдите дискове на американски компании, университети и администрации се краде толкова информация, които се съхранява в библиотеката на Конгреса във Вашингтон. Там има 147 млн. източника на данни, от които само книгите са 33 млн. броя. Всеки ден като заплаха САЩ идентифицират нови 60 хил. компютърни вредители.
Стратегията се очакваше от няколко месеца. Тя има за цел да онагледи как Пентагонът трябва да разшири отбраната на САЩ по въздуха, водата и космоса върху виртуалния свят.
Документът трябва да се превърне в реалност от основаното през миналата година специално звено „Cyber Command“. В него войниците получават специализирано обучение. Целта е при подобна атака за най-кратко време всички операции на Пентагона да бъдат пренасочени към сигурни резервни мрежи.