Европейската централна банка повиши основната си лихва за втори път от началото на годината, за да се справи с инфлацията в еврозоната, въпреки изострящата се дългова криза в Гърция, предава Ройтерс.
„Няма никаква изненада“, коментира Холгер Шмийдинг, икономист в Berenberg. „Стъпката е уместна на фона на икономическия ръст в еврозоната през първото полугодие, който бе малко над средния, както и заради инфлацията, която е над целевото си равнище.“
По-рано днес Английската централна банка запази основната лихва в страната на ниво от 0,5%. Подробности от днешната среща на Bank of England ще бъдат оповестени по-късно през месеца.
Еврозоната отчете 2,7% инфлация през юни на годишна база – по-ниска от очакваната, но далеч над тавана от 2%, към който ЕЦБ се стреми.
Пазарите сега очакват изявлението на президента на централната банка Жан-Клод Трише, за да получат яснота за политиката на банката до края на годината.
Инвеститорите искат да разберат гледната точка на ЕЦБ за това дали тълкува знаците за икономическо забавяне в еврозоната като временно явление или като по-трайно влошаване.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 13 години Работата на една централна банка е да поддържа ценова стабилност. В допълнение, ЕЦБ трябва да пази и еврото, а и по възможност да прави така, че един ден то да измести долара като световна валута. Растежът и безработицата са второстепенни цели (за ЕЦБ). Те са отговорност на правителства и парламенти, които могат да (пре)разпределят паричните потоци много по точно и целенасочено. Изливането на пари от централна банка е като да се опитваш да полееш нивите като отвориш шлюзовете на язовира. Ако надолу няма подходяща инфраструктура, която да насочи по-добре тази ликвидност, ефекта ще е минимален, а разхода огромен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар