България е на последно място по износ на иновативни стоки в Европейския съюз. Делът им в общия обем на експорта е едва 3,6%, посочи зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев на форума "Визия, цели и приоритети: България 2020", който се проведе днес.
Аналогично изглеждат и данните за дял на разходите за иновации в брутния вътрешен продукт (БВП), допълни Камен Колев. Докато у нас се отделят едва 0,59%, в 27-те държави членки на общността делът на разходите за иновации достига 1,59%.
Зам.-председателят на БСК припомни, че в стратегията за развитие на страната е предвидено през 2020 г. разходите за иновации на България да достигнат 1,6% от БВП. Според него обаче това звучи нереалистично.
Изключително ниска е и патентната активност у нас. „В България броят на патентите е 4 на 1 млн.души, а в Естония са 33, в Германия – 291, а средно за страните – членки на ЕС – 117”, подчерта Камен Колев.
Той допълни, че инвестициите у нас, освен че намаляват, са основно в недвижими имоти, търговия, финансово посредничество и хотелиерство. Това обрича индустрията на технологична изостаналост и, като цяло, влошава нейната конкурентоспособност.
В заключение Камен Колев изтъкна, че основните предизвикателства пред конкурентоспособността на икономиката ни са високата фирмена задлъжнялост и най-вече – просрочените междуфирмени задължения, нарастващият процент лоши кредити, липсата на квалифицирани кадри и сериозните дисбаланси в енергетиката.
Възможните пътища за повишаване на конкурентоспособността са изграждане на иновационна инфраструктура и стимули за иновации, подобряване на енергийната ефективност и намаляване на въглеродната интензивност на икономиката, усвояване на средствата от ЕС и ускорено изграждане на инфраструктурата.