Централната банка на Индия предприе значително увеличение на лихвения процент в страната. Като мотив за това бе изтъкнато, че борбата с инфлацията е първостепенен приоритет, който ще бъде преследван дори с цената на забавяне на икономическия растеж, пише Ройтерс.
Увеличението на лихвения процент е деветото от март 2010 година насам, като в резултат на това основната лихва – тази по репо сделките, чрез които се финансират търговските банки, вече е 7,25 на сто.
Новият лихвен процент е с 50 базисни пункта по-висок от досегашното ниво. Предварителните очаквания на анализаторите бяха за двойно по-малка стъпка по посока затягане на монетарната политика.
Предварителните данни за брутния вътрешен продукт на Индия показват, че за годината до 31 март икономиката е нараснала с 8,6 на сто. На този фон е поставена цел инфлацията да не надхвърля 6%, което е и основната причина за затягане на монетарната политика.
Именно инфлацията е основният проблем в бързо развиващата се азиатска икономика. Заради рязкото поскъпване на храните съществува опасност от социално напрежение, коментират анализатори.