Вчера на аукционa за неизползваните права на Еврохолд България АД бяха продадени с 6 200 права в повече от наличните, което се случва за първи път в историята на БФБ-София, която е видяла близо 100 увеличения на капитала с права от 2002 г. насам.
Защо обаче вчера за първи път имаше проблем при тази процедура? Проблемът може да е в посредника по увеличението, в Централен депозитар (ЦД) или в посредниците, чиито клиенти са продали книжа. Само Комисията за финансов надзор може да изисква необходимата й информация и да направи обосновано заключение.
По принцип с подаване на искането за справка за броя на неизползваните права посредникът по увеличението (в случая Евро финанс) трябва да заяви и следното: "Моля служебно да прехвърлите неупражнените права по сметка на емитента към Евро Финанс". Така на практика всички неизползвани права вече не са собственост на първособствениците им, а на посредника по увеличението и той ги продава.
На база на тази молба ЦД взема правата от първособствениците им.
На практика, сутринта преди вчерашния аукцион правата още са били по-сметки на първособствениците им в различните инвестиционни посредници. Вероятно някои посредници са видяли тази грешка и са забранили продажбата на тези права, други не са забелязали и техни клиенти са продали съвсем законно притежавани от тях права.
До редакционното приключване на тази статия представители на Евро финанс и Централен депозитар не бяха открити за коментар, дали молбата за служебно прехвърляне на правата е дошла на време.
Без нея Централен депозитар няма основание да вземе правата на първособствениците. Ако тази молба е дошла навреме, остава въпросът дали Централен депозитар е прехвърлил правата навреме.
На трето място, посредниците (или посредникът), през които е осъществена продажбата на допълнителните 6 200 права е можело да се сетят, че тези права вече не би трябвало да са собственост на техните клиенти (или клиент).
Свързани компании: