Групата на седемте най-богати икономики в света се договори да осъществи съвместна намеса на валутните пазари за първи път през последното повече от десетилетие, след като йената поскъпна рязко, превръщайки се в допълнителна заплаха за икономическото възстановяване на Япония от унищожителното земетресение от 11 март.
Първите стъпки бяха предприети от Япония днес и доведоха до спад в курса на йената от 3,4% срещу щатския долар. Към 8:40 ч. българско време един долар се разменя срещу 81,68 йени спрямо курс от 79,04 в края на вчерашната валутна сесия. В сряда йената поскъпна до 76,42 йени за долар, отбелязвайки най-високия си курс срещу щатския долар в следвоенния период.
Освен валутната интервенция на Япония, която вече дава резултат, всяка от страните от Г-7 също ще продава йени днес при отварянето на финансовите им пазари. Това е посочил пред репортери японският финансов министър Йошихико Нода, цитиран от Bloomberg.
Преди това той е провел конферентен разговор с финансовите министри и централните банки на страните от групата Г-7, които са предложили на Япония необходимото сътрудничество.
Централната банка на Япония повтори обещанието си да следва политика на „силно парично разхлабване”, предлагайки на банките в страната всички необходими парични средства като краткосрочно финансиране.
Водещият борсов индекс в Токио Nikkei 225 се повиши с 2,6% след съобщението и ограничи своята загуба от миналия петък до днес на 12%.
Според анализатори съвместната валутна интервенция ще бъде добра подкрепа за японската икономика, стига да доведе до овладяване на курса на йената.
От изявлението на Г-7 става ясно, че „в отговор на скорошните движения в обменния курс на йената, свързани с трагичните събития в Япония, и по искане на властите на Япония,” групата ще се намеси на валутните пазари днес.
„Ще следим отблизо валутните пазари и ще си сътрудничим по подходящия начин”, се казва още в изявлението.
Страните от Г-7 не са се намесвали заедно на валутните пазари от септември 2000 г., когато опитаха да подкрепят еврото, което се срина във втората година от съществуването си.
Днешната валутна интервенция ще бъде и първата от страна на американското министерство на финансите от септември 2000 г.