Американските акции приключиха сесията в четвъртък под важни психологически нива, след като притесненията около европейската дългова криза и забавянето на растежа в Китай бяха изострени от новините за размириците в Либия, предава CNBC.
Индексът на 30-те водещи американски компании - Dow Jones Industrial Average (DJIA), загуби 1,9% до ниво от 11 985 пункта, S&P 500 спадна също с 1,9% до 1 295 пункта, а NASDAQ се понижи с 1,8% до 2 701 пункта.
В началото на сесията инвеститорите бяха обезпокоени от понижението на кредитния рейтинг на Испания от Moody’s и от новината за рекордния търговски дефицит на Китай през февруари - най-големият за последните седем години.
Понижението на испанския рейтинг върна страховете от задълбочаване на кризата с държавните дългове в Европа. В резултат на това европейските индекси се понижиха силно, а лихвените проценти по ДЦК на периферните страни от еврозоната скочиха.
Неочакваният търговски дефицит на Китай предизвика страхове за забавяне на световната икономика и засегна цените на основни суровини. Медта, цинкът и никелът са загубили близо 10% през последните няколко сесии.
Данните от САЩ показаха, че новите молби за помощи при безработица са се увеличили много повече от очакваното през миналата седмица, а търговският дефицит на страната е нараснал застрашително през януари.
Лоши икономически данни поднесе и Азия, където японската икономика претърпя по-силен от очакваното спад през четвъртото тримесечие на 2010 г. Централната банка на Нова Зеландия намали лихвените си проценти заради тежките последици от земетресението през този месец, а в Южна Корея лихвата се повиши заради ускоряващата се инфлация.
Напрегнатата обстановка в Либия също продължи да държи инвеститорите под напрежение.
Американският лек петрол се понижава с 1,9% до 102,4 долара за барел, златото отстъпва с 1,2% до 1 413 долара за унция, еврото поевтинява с 0,8% до 1,379 долара, а доходността на базовите 10-годишни американски ДЦК спада с 0,08 процентни пункта до 3,37%.