Проблемите с дълговата криза в Европа са създали „еврозона на победители и победени”, но като цяло Европа „не се справя толкова зле”, смята Джордж Сорос.
„Победителите бягат далеч напред пред губещите”, а солидната немска икономика дърпа напред и някои от страните в Източна Европа, като Полша и Чехия например, посочва милиардерът в изказване по време на Световния икономически форум в Давос.
Германия също печели от кризата, уверен е инвеститорът. Това става чрез подценения курс на еврото, който подпомага немския износ.
Въпреки всичко „разликите между победителите и губещите ще има доста негативни последици”, уверен е Сорос.
Повишаването на цените на суровините и увеличаващата се инфлация в Китай поставят глобалната икономика в по-добро положение, тъй като намаляват потенциалната опасност от дефлация. Такова е мнението на милиардера.
Комбинацията от страх от инфлация и реална опасност от дефлация „беше доста неприятна ситуация”, но сега икономиката изглежда се възстановява, е посочил Сорос.
„Заради инфлационния натиск при суровините и инфлацията в Китай, където заплатите растат доста бързо, поскъпват и стоките”, казва Сорос.
На този етап фондовият пазар не е останал засегнат от това заради програмите за увеличаване на ликвидността, които са пратили реалните лихвени проценти на негативна територия. Това според Сорос е „огромен допълнителен стимул, особено за пазара на акции”.
преди 13 години Прави си, моя грешка, вървим към стагфлация. Обърках яко понятията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Това е стагфлация, дефлация е когато ЦЕНИТЕ падат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ами да де, ти даде класическо определение за дефлация! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години не знам къде е дефлацията в България ама знам че цените скачат ,данъците се вдигат а заплатите падат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ние обаче пак сме челници и си направихме дефлация в България! отговор Сигнализирай за неуместен коментар