Според регулаторните органи на Базелския комитет за банков надзор, новите капиталови изисквания за банките, щяха да струват на финансовите институции 797 млрд. долара, ако бяха въведени в края на миналата година, пише Bloomberg.
Банките щяха да понесат и допълнителна тежест, включително при осигуряването на 2,89 трилиона евро, необходими за покриването на нови изисквания за ликвидност, се казва в изявление на комитета. През юли комитетът постигна договореност да отложи въвеждането на новите правила до 2019 г., за да облекчи удара върху банковите институции, които все още се възстановяват от финансовата криза.
Регулаторните органи искат да преразгледат капиталовите и ликвидните изисквания за банките, защото сега съществуващите правила, известни като Basel II, не успяха да защитят много банки от изпадане в несъстоятелност по време на финансовата криза. Основните положения в новите правила бяха одобрени от лидерите на страните от Г-20 миналия месец.
Покриването на новите правила „ще струва на банките доста пари, но за това няма алтернатива“, казва Конрад Бейкър, банков анализатор в Merck Finck & Co. „Въпросът е как да осигурим необходимите средства – с реинвестиране на печалбата, с продажба на активи, с увеличаване на капитала или с намаляване на дивидентите“.
Базелският комитет обяви, че са били необходими 797 млрд. долара за покриване на изискването за повишаване на основния банков капитал до 7% от общите активи. Заключенията на регулаторите са базирани на данни, събрани от 263 банки.
„Преходният период осигурява на банките достатъчно време, за да могат да преминат към новите стандарти по начин, който да не пречи на здравословното икономическо възстановяване“, казва Нот Уелинг, председател на комитета.
На банките, които не покрият изискванията до 2019 г., ще бъдат наложени ограничения за изплащането на дивиденти.