Ние сме във втория сегмент по конкурентоспособност в производството на целулоза след заводите в екваториалните зони, но пред заводите от Скандинавия, Канада и САЩ, заявиха от Свилоза АД на пресконференция в края на миналата седмица. Пълния видеоматериал от частта с журналистически въпроси можете да видите само в Investor.bg.
Заводите в екваториалните зони разполагат с евтини суровини, енергия и работна ръка, а технологиите им са нови. Капацитетът на някои от тях надхвърля 1 млн. тона годишно (спрямо 150 хил. тона на Свилоза АД), но те работят при по-висока изискуема норма на възвръщаемост, заяви изпълнителният директор на Свилоза АД Михаил Колчев.
Най-нерентабилни са заводите в САЩ, Канада и Скандинавия, които са с високи разходи за суровини, енергия и труд, а също така са с по-старо оборудване. Много от тези заводи са спрели работа поради спада в цените през 2009 г. Една от причините за невъзможността да възобновят производство е напускането на персонала им, най-квалифицираният от който е заминал да работи в екваториалните страни.
Сегментът, в който попада и Свилоза АД, е на страните от бившия източен блок, но дружеството, за разлика от свои конкуренти, е осъществило инвестиции, повишаващи рентабилността му и покриващи екологичните изисквания, сподели Колчев.
Предстои присъединяване на собствената когенерационна електрическа централа към енергопреносната система на Свилоза АД, което допълнително ще намали разходите за електроенергия. Дружеството вече осигурява основните си нужди от топлоенергия от изгарянето на корите на дървесината. Преди инвестициите корите са изхвърляни на огромни купчини и съответно са се разлагали.
Дървесината в региона е по-скъпа от българската, което ни възпира да осъществяваме внос, сподели Колчев. По-евтина в Румъния е дървесината от топола и дружеството планира внос на 80 хил. тона през 2011 г. Тополата участва с около 10% дял в общото потребление на дървесина в Свилоза АД. С дял от 75% е дъбът.
Снимки на производствената техлогия на Свилоза АД, направени от Investor.bg в края на миналата седмица, можете да видите тук.
Презентацията от пресконференцията може да разгледате тук.
Свързани компании:
преди 13 години Скандинавския модел е една алтернатива, но иска някой да чете и да гледа какво и как става по света. Там всички тези големи ползуватели купуват веднъж в годината (а от частните собственици на гори които там преобладават и за по-дълъг срок), цялото ползуване на корен и от своя страна се договарят с предприемачите. Между тях корупция няма и не може да има. Има директно договаряне (но на конкурс!) евтина цена на дървесината и пак покупки на огромни количества от Русия... Да но нашите "горски" нямат сметка всичко да е откритео и при ясни правила. Те и партийните схеми (вкл. и сега!) продължават да толерират корупционните практики. И Свилоза (Дачев) и Кроношпан, и Лесопласт, и т.н. всичките срещу това да се борят, защото в скоро време няма да има фирми, които да секат...те една по една фалират или се вписват в сивия сектор, за да оцелеят. Хайде ЧНГ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Т.нар. големи ползуватели са много прави да търсят повече и по-евтина дървесина. Но на пазара има и други потребители. Те искат същото. Какво се прави в такива случаи в белите държави - процедури... Но това пречи на Свилоза, и на другите ползуватели. Те искат да могат да купуват директно от Агенцията по горите и на най-ниски цени, днес и веднага... Този конфликт не е от вчера... Досега те винаги са имали преференции и са купували директно от Агенцията, но това е непрозрачно, обвиненията валят отвсякъде и към всички. И с право, защото няма ясни правила. Защо ТЕ искат да купуват за 10лв/м3, докато другите купуват за 20 напр.? това нормално ли е? Потърпевши винаги са дърводобивните фирми. ДГС намаляват цените за услугата дърводобив, за да не оскъпяват прекалено цената на д-ната, вместо да намалят двойно състава от служителите си, който е най-раздутия в цяла Европа. Б.Борисов да разпореди уволнения там, вкл. и на някои от техните нови директори, защото корупционните схеми са жестоки. ЧНГ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години браво на бандата велики директори .заради такива като тях завода е толкова е толкова модерен отговор Сигнализирай за неуместен коментар