Двете електроразпределителни дружества ЕВН България и Е.ОН България са подготвили съоръженията си за зимния период, докато при ЧЕЗ България, обслужваща София и северозападна България, има „рискови фактори“.
Това стана ясно от поисканото изслушване от депутатите от парламентарната комисия по икономика и енергетика на ръководствата на трите компании.
От ЕВН съобщиха, че вероятно ще изпълнят планираните за годината инвестиции от 127 милиона лева. От тях 73% са за подобрение на разпределителната мрежа, а 23% са за присъединяване на нови клиенти, включително и за съоръжения с възобновяеми енергийни източници.
Във връзка с инвестиционната си програма за следващата година, която е в размер на 113 милиона лева, ЕВН обясниха, че са взели кредит в размер на 50 милиона лева.
Досега трябваше и трите ЕРП-та да правят инвестиционните си програми на основата на 50% привлечен капитал, което засега отчасти изпълнява само ЕВН.
От Е.ОН България казаха, че тяхната инвестиционна програма за тази година е в размер на 87 милиона лева и ще бъде изпълнена на 90%, тоест реално ще бъдат вложени 79 милиона лева. Няма да бъдат изпълнени инвестициите за присъединяване на съоръжения с ВЕИ.
Те очакват нулев финансов резултат до края на годината. Оттам уточниха още, че са в процес на търсене на външно финансиране, защото имат проблеми с ликвидността.
От ръководството на ЧЕЗ стана ясно, че тяхната инвестиционна програма е най-малка като общ размер – 71 милиона лева, включително и като вложени средства на човек от населението в съответния район. От ЧЕЗ заявиха, че нямат готовност за присъединяване на съоръжения с ВЕИ.
Относно готовността си за зимата те посочиха, че по принцип за подготвили съоръженията си, обаче има „рискови фактори“, свързани с това, че е възможно много хора от София, Плевен и Враца да се откажат от парно отопление, което ще натовари електрическата мрежа.
От компанията поясниха специално за София, че имат съмнения за инсталациите на жилищните блокове, а не за самата мрежа. От ЧЕЗ очакват да завършат годината на печалба.
И трите ЕРП-та се оплакаха от увеличените кражби на кабели, повреди на трансформатори и поискаха криминализиране на тези престъпления.
преди 14 години Не знаех, че у нас кражбата не е престъпление, поне по закон. отговор Сигнализирай за неуместен коментар