Банковата активност на пазара на недвижими имоти отбелязва значително повишение от началото на 2010 г., коментираха представители на сектора по време на конференцията за имоти BalREc, която се проведе в петък с медийното партньорство на Investor.bg.
Въпреки това тази активност е съсредоточена само в определени сегменти на пазара и насочена към определен тип имоти.
Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център, каза, че се забелязва сериозно подобряване на офертите за ипотечно кредитиране, което е „знак, че за този пазар кризата ако не е свършила, скоро ще свърши“.
Той обаче обясни, че търсенето на новите клиенти продължава да е в ниския сегмент. Кредитите са малки по размер, за суми до 50 хил. евро.
„Това са малко доходи, месечни вноски от 450 до 600 лв. месечно, които за повечето хора в големите градове не са проблем“, каза той.
Тошев добави, че се очаква раздвижване и в други ценови сегменти за кредити за тристайни и четиристайни апартаменти.
През последните месеци се забелязва и увеличение на запитванията за по-големи кредити на стойност над 100 хил. евро. Въпреки това масовото търсене остава за кредити за половината от тази сума.
Мисия (не)възможна
Специалистите коментираха, че ако даден строителен проект е достигнал етап Акт 14, той може да си осигури финансиране при преференциални условия.
От друга страна Пламен Андреев, управител на Planex, каза, че изграждането на жилищни проекти, особено извън София, е много трудно да се финансира.
Той обясни, че е направил тест със свой проект в процес на изграждане, с който е кандидатствал за финансиране пред няколко банки, като е предоставил минимум 50% собствено финансиране, но въпреки това не е получил кредитиране отникъде.
„При все че сме с добра кредитна история“, коментира той, като добави, че компанията е принудена да строи както през 90-те години. „Продаваме, с малко от парите строим и така развиваме проекта, но това не е бизнес“, коментира той.
Мартин Гиков, директор "Финансиране на недвижими имоти" в UniCredit Bulbank, обаче каза, че ако през 2009 г. кредитирането за пазара като цяло е било мисия невъзможна, то „от началото на тази година банките научиха своите уроци и са доста по-спокойни да кредитират проекти и клиенти, които имат приемлив рисков профил“.
Ако преди се наблягаше на стойността на обезпечението, то днес един от най-съществените фактори при отпускане на финансиране е доколко прогнозируем е доходът, който ще изплаща вноските по кредитите, коментира той. Това важи както за финансиране на проекти, така и за ипотечно кредитиране на крайни клиенти.
Като един от най-рисковите сегменти в момента участниците определиха пазара на офиси, който в най-голяма степен е свързан с развитието на реалната икономика. При него банките са много по-внимателни при финансирането на проекти.
Около 50% собствено участие
Що се отнася до жилищния сегмент, там финансирането на добри проекти никога не е спирало, коментира Гиков. Сега обаче банките изискват значително по-голямо собствено участие.
Той каза, че може да се стигне до 70% финансиране от страна на кредитиращите институции. Най-чето одобряваните проекти обаче са за около 60% от стойността на проекта, като останалите се изискват като собствено финансиране.
Михаела Лашова, партньор "Капиталови пазари и консултиране" във Forton International, също потвърди, че активността от страна на финансиращите институции се е повишила. Въпреки това според нея финансирането е за значително по-нисък дял, специално що се отнася до проектите на зелено.
Тя каза, че обикновено се финансират около 50% и то от стойността на строителството, след като инвеститорът вече е закупил терена със собствени средства.
Сега банките далеч по-добре обмислят потенциалните приходи, гаранцията за тези приходи, локацията и т. н., коментира тя, като добави, че за някои привлекателни проекти с гарантирани приходи дори се забелязва конкуренция.
Гиков също потвърди, че банките гледат по коренно различен начин на проекти, които генерират приход, каквито са значително по-склонни да финансират, в сравнение с такива, които тепърва ще се изграждат и нямат договори за наем или продадени единици.
Андреев обаче бе категоричен, че за жилищни проекти трудностите при финансиране са огромни и то е почти невъзможно. Той каза, че е почти невъзможно инвеститорът със собствени средства да изгради целия проект чак до Акт 14. Ако има такива средства, това значи, че не си е планирал добре бизнеса, каза той.
Тошев каза, че следващите няколко месеца ще са показателни за това накъде ще поеме пазарът в зависимост от нагласата на клиентите. Ако те са убедени, че тенденциите в сектора са се обърнали и повишеният интерес за покупки се окаже по-траен, това ще се отрази и на целия пазар и ще стимулира строителството. Ако купувачите продължат да са предпазливи, дори и за по-качествените проекти ще е необходимо повече време за реализация.
преди 14 години Айде не се прави на много запознат защото си смешен. КредитЦентър е на собственика на Адрес и е част от AG Group. Аман от пишман разбирачи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Vsi4ko koeto pi6e tuk e izkliu4itelno maloumno i po6lo. Sram za balgarskata jurnalistika i za balgarskoto bankirane. Kredit Centar e na BULBANK i mafiota ENI4AR Harparcumian. Nikakvo sajiviavane niama na ikonomikata ni daje naprotiv: sakra6tenia, faliti na firmi, mejdufirmena zadlajnialost, namaliavane na zaplatite, korupcia i ogromna famiotska tegoba. Sveta e v kriza, a Balgaria ve4e 20 godini e v kriza i tia 6te prodalji o6te dalgo bez zna4enie kakvo se opitvat tuk da ni lajat. отговор Сигнализирай за неуместен коментар