Недвижимите имоти в чужбина бързо се превръщат в символ на висок статут за средната класа в Русия, пише Moscow News.
Според проучване на руския център за изследване на общественото мнение ВЦИОМ покупката на имот в чужбина е станала вторият по важност начин за инвестиране на личните средства.
Почти всеки трети руснак вече посочва чуждестранната собственост като желан символ на статут спрямо едва 10% през 2006 г.
Имотите в чужбина са станали толкова привлекателни, че са изместили вложенията в образованието на децата като популярен избор за инвестиции в бъдещото.
Същевременно ако се добавят покупките на имоти в Русия, излиза, че над половината от страната измерва благосъстоянието си в квадратни метри, като 51% посочват доброто жилище като ключов символ на висок статут.
Ваканция или инвестиция?
Според данни на агенцията за имоти в чужбина Gordon Rock 40% от руснаците, които купуват имот в друга държава, търсят екзотична „дача“ с ваканционна цел, докато 25% искат доходоносна инвестиция.
Дестинациите варират според амбициите на купувача.
„Подреждането на страните, търсени с инвестиционна цел, е доста различно от това, при което руснаците търсят имот за живеене“, коментира Станислав Зингер, президент на агенцията. „Западна Европа остава основното място за инвестиции, докато бреговете на България и Черна Гора са предпочитани като ваканционни дестинации.”
Безспирен интерес
Няма признаци руснаците да се откажат от имоти в чужбина скоро – тази година е отчетен 30-40% ръст на търсенето на чуждестранни имоти, а от Gordon Rock прогнозират още 10-15% увеличение следващата година.
Приблизителната стойност на руския пазар на имоти в други страни е около 12 млрд. долара, като всяка втора сделка е реализирана с ипотека.
Получаването на заем в чужбина обаче не винаги е лесно, което създава нови възможности за руските банки, някои от които вече предлагат специални ипотечни програми за покупка на имот в чужбина.