България е единствената страна с положителна перспектива на суверенен кредитен рейтинг в класация на страни от Европа и Средна Азия, съобщават от пресцентъра на Министерството на финансите.
Това сочи класация на рейтингова агенция Moody's на присъдените суверенни кредитни рейтинги на страните от Европа и Каспийския регион, публикувана в месечния преглед European Sovereign Outlook от август.
Тази оценка отразява виждането на агенцията, че страната ни има потенциал да премине на следващо по-високо ниво кредитоспособност по скалата на инвестиционния клас рейтинги. В процеса на оценяване, Moody's взима под внимание фактори като икономическо състояние, институционална рамка, ниво на държавните финанси и изложеност на риск, уточняват от министерството.
Като основен извод в прегледа е изтъкнат фактът, че перспективата в глобален мащаб за затягане на публичните финанси върху реалната икономика носи със себе си риск от последващо понижаване на държавните кредитни рейтинги. Това с особена сила важи за Европа, чийто икономически растеж се очаква да е по-нисък от този в останалия свят, поради вероятността от едновременно затягане на фискалните политики в повечето страни от континента, посочват от министерството.
На фона на този песимистичен сценарий, позитивната перспектива на текущия рейтинг на България показва, че ефектите от по-строга фискална политика няма да окажат сериозно негативно влияние върху очаквания икономически растеж, а оттук и натиск върху оценката на страната, допълват от министерството.
преди 14 години В началото на миналия век обаче страната е имала само 2100 чиновника, данъците - всички, са били не повече от 10%, а на разбойниците са им режели главите, или са ги бесили по крайпътни дървета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Напълно споделям долния коментар! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години В началото на миналия век България е била най-развитата държава на Балканите. Време е това равновесно положение, разбира се по балкански, да бъде възстановено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар