Договорът на ZTE на стойност 200 млн. евро за изграждането на мобилната мрежа на унгарското подразделение на Telenor е най-новата от редица китайски сделки в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), пише FT.
Сделката, обявена в понеделник, е пример за нарастващото влияние на китайския бизнес в региона, на който някои компании гледат като на изпитателно поле или трамплин за стъпване на пазара в Западна Европа.
Наред с продажбата на електроника китайските компании строят мостове в Полша, финансират електроцентрали в Сърбия и произвеждат автомобили в България, пише изданието. Само с Унгария Китай отчете търговски обмен от 6,2 млрд. долара през 2009 г.
И въпреки че на практика не е част от новите пазари на Европа, Гърция също очаква постъпления от милиарди евро от корабостроене и договори в строителството.
По-голямата част от тази дейност обаче е много по-ограничена по обем и с по-ниска рентабилност от често спорните сделки на Китай в Африка и Централна Азия. Също така тя е концентрирана в няколко сектора – най-вече електроника, автомобилостроене и инфраструктура.
Въпреки това Китай се превръща все повече в първият избор в региона, тъй като засегнатите от рецесията компании в ЦИЕ търсят по-евтини изпълнители, а изпадналите във финансови затруднения правителства се стремят да пресекат низходящия тренд в капиталовите постъпления чрез привличането на свежи преки чуждестранни инвестиции.
Също така китайските компании се сблъскват със сравнително по-малко протекционизъм и препятствия в ЦИЕ в сравнение със САЩ.
Наред с това те разполагат с добри инфраструктурни връзки и квалифициран персонал, което увеличава шансовете им за развитие в региона още повече.
Положителен факт е също, че въпреки скорошното забавяне потреблението в Източна Европа се очаква в крайна сметка да се възстанови, като през следващите години тези икономики ще се повишават по-бързо в сравнение с по-развитите западни конкуренти.