Китай е изместила Япония и вече е втората по големина икономика в света. Това е резултат от три десетилетия силен растеж, който е извадил милиони китайци от бедността, съобщава Ройтерс. Сега пред страната остава голямата цел – да се превърне в икономика номер едно, което според Световната банка се очаква да стане през 2025 година.
Новината дойде днес от И Ганг, ръководител на валутния регулатор в страната, който публикува част от интервюто си за списание China Reform на сайта на агенцията си.
„Всъщност Китай вече е втората по големина икономика в света“, заявява Ганг.
„Китай все още е развиваща се страна и ние би трябвало да бъдем достатъчно разумни, за да познаваме възможностите си“, обяснява обаче специалистът по отношение на въпроса дали е време юанът да стане международна валутна единица.
Китай бе много близо до изместване на Япония на база данните от 2009 година, така че новината не е кой знае колко изненадваща. Въпреки това обаче брутният вътрешен продукт на човек от населението е около 3 800 долара, което е доста малко на фона на същия показател в САЩ и Япония.
През първата половина на годината икономиката на Китай е нараснала с 11,1 на сто на годишна база, като вероятно до края на годината растежът ще се забави до 9 на сто, посочва И Ганг.
Вече 30 години Китай постига среден икономически ръст от над 9,5 на сто годишно, но постепенно няма как да не се стигне до забавяне на растежа. Ако обаче той се запази в рамките на 5-6 на сто средно до 2020 година, страната ще постигне безпрецедентен в човешката история ръст в рамките на половин век.
От 2005 година насам Китай постепенно измести Великобритания, Франция и Германия, за да достигне номер 3 по абсолютен размер на БВП. След изместването на Япония, пред Пекин остават единствено САЩ.
преди 14 години щатите са бита карта- нямат потенциал за развитие , а и такива дългове са спретнали , че е въпрос на време да изпуши системата.......не може една икономика да живее на ЗАЕМИ и УСЛУГИ - колко ще издържи.....????..... Производството е ДРУГО НЕЩО- там се създава ДОХОД и се преразпределя такъв.............а и да не забравяме ,че става дума за ПОДНЕБЕСНАТА ИМПЕРИЯ - култура и традиций на повече от 3000- години......????!!!!.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Точно демографски ще са една част от проблемите в близките години. Фабрика на света - какво е това и колко е устойчиво в дългосрочен план. Затова са и тези дисбаланси на огромни дефицити (САЩ) и излишъци (Китай). Всичко това ми напомня за държавите-тигри от 90-те год. Суровините (ценово, а не количествено) ще са друг основен проблем за Китай. А да не говорим, че 300 млн. гладуват. В какво се измерва богатсвтото?.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години най- голямото богатство и потенциал са хората , а в този регион са в ПОВЕЧКО......!!!!!.....за какъв БАЛОН ГОВОРИМЕ.....????!!!!!...... освен това вече са и ФАБРИКАТА НА СВЕТА........!!!!!...... до 20-тина години КИТАЙ и ИНДИЯ ще са НОМЕР ЕДНО- няма да може да им се насмогне на нищо-особенно на СУРОВИНИ......!!!!....... Не случайно и куцо и кьораво инвестира и прави бизнес в региона........после тези хора са пословични със своята пестеливост и прагматичност....., какво ли ще стане като се ПООХРАНЯТ И ПООТПУСНАТ МАЛКО........??????!!!!!.....БАЛОНИ ИМА НЯКЪДЕ ДРУГАДЕ , НО НЕ И ТАМ........!!!!!..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Китайската икономика ще е един от следващите балони. Но този път пукането ще се почувста още по тежко. Въпрос на време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар