Инвеститорите в имоти в Европа все повече отчитат, че енергийната ефективност има финансов смисъл. Вследствие на това енергийно ефективните сгради се очаква да заемат все по-голям дял от портфейлите на професионалните инвеститори в Европа в средносрочен план, сочи проучване на Union Investment.
Наред с това се формира тенденция към развитието на нови зелени сгради, както и реновирането на съществуващи сгради с фокус върху енергийната ефективност.
Според проучване, проведено по поръчка на компанията, 64% от компаниите са включили фактора „енергийна ефективност“ в своята инвестиционна стратегия.
Въпреки сътресенията на пазара на имоти поради финансовата криза инвестиционният интерес към енергийно ефективни сгради в Европа расте. Общо 62% от участниците в проучването планират да инвестират значително повече в зелени сгради в бъдеще. С изключително голям фокус върху този сегмент са френските инвеститори.
Като цяло 55% от всички участници смятат да инвестират в развитието на нови зелени сгради през следващите 12 месеца, а 52% планират да реновират съществуващи сгради в своите портфейли като включат и зелени характеристики.
„В сравнение с предишното проучване сега има доказателства, че инвеститорите са много по-осведомени за икономическите възможности, свързани с енергийно ефективното строителство“, казва д-р Райнхард Кутчър, председател на борда на директорите на Union Investment Real Estate GmbH.
Общо 54% от участниците в анкетата са съгласни с твърдението, че както потребителите, така и инвеститорите печелят еднакво от този тип сгради. За сравнение миналата есен този дял беше 49%.
Резултатите от проучването показват също, че ситуацията постепенно започва да се подобрява и по отношение на предлагането, поне в очите на инвеститорите. Общо 40% от тях са на мнение, че в тяхната страна вече се оформя пазар за зелените сгради, в сравнение с едва 26% миналата година.
По отношение на потребителите, едва 33% от инвеститорите смятат, че на пазара има по-мащабно търсене за този вид сгради, като този дял се дължи главно на френските инвеститори, при които той е 45%.
Във Франция проучването отчита изключително силен фокус върху бизнес аспекта на енергийната ефективност. Също така потенциалът за оформяне на зелените сгради като отделен клас активи във Франция е значително по-висок в сравнение с останалите пазари.