IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Словакия се предаде и подкрепи спасителния план за еврозоната

Братислава обаче продължава да се противопоставя на отделен спасителн план за Гърция – мярка, за която страната беше приканена да осигури допълнителни 800 млн. евро

17:00 | 15.07.10 г. 4
Автор - снимка
Създател
Словакия се предаде и подкрепи спасителния план за еврозоната

Днес словашкото правителство се съгласи със създаването на спасителен фонд за 440 млрд. евро, предназначен за изпаднали в беда страни от еврозоната, но отказа да участва в отделен план на стойност 110 млрд. евро за спасяването на Гърция, пише Financial Times.

Дясноцентристкото правителство на Ивета Радикова одобри създаването на Европейски фонд за финансова стабилност (European Financial Stability Facility) на среща на кабинета в Братислава.

Шестнадесетте страни членки на еврозоната се съгласиха през май да стартират спасителния фонд в помощ на страни, които като Гърция по-рано тази година, може да изпитат сериозни трудности при рефинансирането на дълговете си на финансовите пазари.

Получаването на словашката подкрепа за спасителния фонд бе съпроводено от сериозни трудности след изборите в страната през юни, когато на власт дойде дясноцентристка партия, критична към харченето на средства за спасяването на неплатежоспособни страни от еврозоната.

Словакия, която прие еврото през януари 2009 г., трябва да внесе в спасителния фонд 4,5 млрд. евро, въпреки че е сред най-малките и с най-скромни финансови възможности страни от зоната.

Новото словашко правителство беше притиснато от европейските си партньори да не забавя създаването на фонда, който е основна част от мерките на еврозоната за справяне с дълговата криза на Стария континент.

Въпреки че Братислава реши да даде зелена светлина на Европейския фонд, новото правителство продължава да се противопоставя на спасителния план за Гърция – мярка, за която Словакия беше приканена да осигури допълнителни 800 млн. евро.

Последствията от отказа на Словакия да участва в спасяването на Гърция обаче са минимални в краткосрочен план. Спасителният пакет от 110 млрд. евро, включващ средства от останалите страни от еврозоната и Международния валутен фонд (МВФ), беше активиран през май и Гърция всъщност вече получава заеми от него.

Въпреки това липсата на солидарност, която прозира от решението на Словакия, повдига въпроси в дългосрочен план за политическото единство на еврозоната и степента, до която страните от региона са готови да си помагат една на друга.

Фондът от 440 млрд. евро на страните от еврозоната е част от по-голям финансов пакет от 750 млрд. евро, от който 60 млрд. евро ще бъдат осигурени от Европейския съюз и 250 млрд. евро от МВФ.

Всяка помощ, осигурена на страна от еврозоната, ще бъде обвързана, както е в случая с Гърция, с мерки за съкращаване на бюджетните разходи и структурни икономически реформи, диктувани от МВФ и координирани с европейската администрация.

Ако се окаже, че няма страни, които да се нуждаят от финансова помощ през следващите три години, Европейският фонд за финансова стабилност ще бъде закрит.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:09 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
Lucifer
преди 14 години
Европейска солидарност ???...ха-ха-ха...тя важи само за по-бедните....богатите не се нуждаят от нея....нима Германия и Франция спазват маастрихтските критерий за 3% дефицит които сами са въвели а Англия дори не иска и да чуе за Еврото. А нас ще ни приемат в Еврозоната чак тогава когато всички други са вече отдавна избягали от нея....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
Deripaska
преди 14 години
България все още не е част от еврозоната и не трябва да внася нищо! Мисленето на източноевропейците за солидарността е доста изкривено! Когато получават евросубсидии, като по бедни всичко е ок, но когато трябва да се бръкнат в джоба да спасят друг изпаднал в беда забравят какво е солидарност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
ПИЧ
преди 14 години
Добре де, а никой не е съобщил колко милиона трябва да внесе България, щом като една малка Словакия ще внася такива огромни суми 800 млн евро ???Що за безумие е това. Всички са чували поговорката "болен здрав носи", която да я перефразираме като "беден, богат храни". Малките и все още бедни източно-европейски страни ще спасяват Гърция и не знам кой още ? Всеки трябва да си плати сметката, не може всички да я плащат. Това е обир от всеки който се простира според чергата си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
optional
преди 14 години
доста гаден е този натиск...ама като са се хванали на хорото - ще го играят. а от януари е ред и на естония
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още