Потребителите в САЩ са ограничили своите покупки на дребно за втори пореден месец през юни, и то два пъти повече от очакваното. Това показаха днешните данни на Бюрото за икономически анализи в САЩ, които загатват, че потребителските разходи вероятно няма да имат голям принос за растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) през второто тримесечие.
Продажбите на дребно в страната са намалели с 0,5% на месечна база през юни до 360,2 млрд. долара, след като през май се свиха с 1,1%. Очакванията на икономистите бяха за по-малък спад в търговията на дребно от 0,2 на сто. В сравнение с нивата си от юни 2009 г. оборотът на веригите за търговия на дребно е нараснал с 4,8 на сто.
Най-много през последните 12 месеца са се увеличили продажбите на бензиностанциите и дистрибуторите на автомобили.
Ако се изключат тези две категории, индексът на продажбите на дребно отчита спад от 0,1% на месечна база до близо 300 млрд. долара. В сравнение с юни 2009 г. те са се увеличили с 5,5 на сто.
Потребителските разходи са важни за възстановяването на щатската икономика, защото са източник на около две трети от БВП на страната. Намаляването на продажбите на дребно през последните два месеца и забавянето на активността във фабричния сектор и сектора на услугите чертаят по-слаб растеж на БВП през второто тримесечие.
Икономическият растеж на САЩ през първото тримесечие възлезе на 2,7% спрямо последите три месеца на 2009 г. Окончателните данни се оказаха доста под първоначалните оценки за увеличение на БВП с 3,2% на тримесечна база.
Щатският долар поскъпва с 0,2% срещу еврото днес, напредвайки за трети път през последните четири сесии. Към 16:25 ч. българско време едно евро се разменя срещу 1,2699 долара.