Министерството на икономиката, енергетиката и туризма изготви проект за Енергийна стратегия на България за 2010-2020 г. и от днес той се намира на сайта на ведомството за обществено обсъждане.
Прави впечатление, че в средносрочната програма до 2013 г. (т.е. за мандата на това превителство) се набляга на изграждането на междусистемни газови връзки със съседните страни, с цел диверсификация на маршрутите на природен газ и съответно повишаване сигурността на доставките.
Подобряване на енергийната ефективност също е сред основните приоритети.
Предвижда се през този период да започне да функционира електроенергийна борса.
В тази връзка държавата смята да насочи усилията си към реализиране на алтернативни начини за подсигуряване с природен газ, а именно: изграждането на регазификационен терминал за втечнен природен газ на гръцкото Егейско крайбрежие, чрез който да се доставя природен газ не само за България, но и за трети страни, посредством добре развитата българска газопреносна мрежа; реализиране на проект за доставка на компресиран природен газ от Азербайджан през Черно море.
Изграждането на междусистемни газови връзки включва:
- газова междусистемна връзка България-Сърбия за доставки на природен газ за България през Сърбия от газопреносната система на ЕС и от алтернативни на Русия доставчици на природен газ;
- реверсивен газопровод България–Румъния (Русе-Гюргево) с индикативна дължина 25 км;
- газопровод Гърция-България (Комотини-Стара Загора) с приблизителна дължина 168 км;
- междусистемна връзка с Турция, за осигуряване на реверсивен газов поток в посока от Турция към България.
Към 2013 г. сред основните практически резултати, които трябва да бъдат постигнати според проекта за Енергийна стратегия, са:
- намалена с 20% енергийна интензивност на брутния вътрешен продукт (БВП);
- увеличен дял на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) до 12% в общото крайно потребление на енергия до 2013 г.;
- увеличен дял на свободно договорените количества електрическа енергия на вътрешния пазар.