През 2007 г. темата за „мъртви” или „умиращи” молове (т.е. такива с ниска степен на заетост и слаб трафик на купувачи) звучеше твърде екзотично у нас. Три години по-късно обаче ситуацията на пазара е коренно променена и подобни словосъчетания сякаш не стряскат никого.
„Някои магазини ще загинат и някои молове също ще загинат”, прогнозира по време на Първата годишна конференция на Асоциацията на търговските центрове (ICSC) в София Ричард Макдоналд, председател на Управителния съвет на Лендмарк Пропърти България.
Дискусията търсеше пресечна точка на интересите на собственици на молове и наематели, каквато обаче се оказа трудно да бъде намерена.
Само допреди няколко години в България имаше списък с чакащи наематели, всичко се движеше от общия успех, но с настъпването на кризата само тези молове, които бяха в напреднал етап на строителство, бяха завършени и отворени, припомни накратко Йорго Интзиадис, генерален секретар на Българската Ритейл Асоциация.
„Първо се срина провинцията, година по-късно и София. Всички разбраха, че „Царят е гол”, имаше отричане на проблема, после дойдоха стачките...“, разказа той.
Според него има случаи, в които оборотът на магазина не може да покрие наема, и към момента е справедливо наемът да се определя от оборота.
Интзиадис оприличи партньорството между собственици и наематели на брак и предупреди, че трябва да се правят компромиси, за да се запази.
В този брак обаче има и трета страна – банките, коментира Макдоналд, посочвайки, че собствениците имат да изплащат кредити „Реалността да управляваш мол днес е мрачна, не е лъскава“, допълни той.
По думите му един мол не може да стои с празни магазини, но не може да стои и с магазини, които не плащат наема си.
„Несъмнено е криза, правим компромиси всеки ден. Решенията се вземаха преди 2-3 години, а днес не можем да изпълним очакванията“, каза Шалом Мор, изпълнителен директор на GTC България, която има няколко проекта за молове в страната.
По думите му трябва са се направи така, че продуктът да е устойчив за предприемачи и за търговци. Той даде пример с голямата конкуренция между Боинг и Ербъс. Навремето Боинг събрали всичките си купувачи на голяма среща и ги запитали какъв продукт искат, при които открили, че трябва да направят драстични промени. От тази гледна точка за пазара предстоят големи промени, коментира Мор.
Сътрудничество, положително мислене и комуникация са пътят към успеха и за двете страни, според Васил Райчев от HOT Spot Fashion Stores. Нужни са бърза реакция и обединяване на усилията, допълни Интзиадис. По думите му в крайна сметка потребителите ще определят какво ще стане на пазара и те ще бъдат сурови.
преди 14 години Предвид посещаемостта в някои молове (някой скоро да е ходил в Sofia Outlet Center?), няма да се изненадам ако до края на годината балона се спука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Да налееш една камара пари в построяването на МОЛ когато интернет търговията бележи двуцифрени ръстове, е много интерсна проява на далновидност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Обвързването на наема с процент от оборота е нормална практика и това не е нищо ново. Само че, когато оборотите бяха големи, магазините не искаха да ги декларират и отхвърляха тази обвръзка. Четах наскоро коментари от някой, който бе изумен, "как , представете си, ще ми искат отчет за оборота от мола". Намаление на цените на стоки и наеми (на европейски цени) ще предизвика спиране туристите към съседните Солун и Букурещ и тогава и магазини и молове ще заработят по-нормално. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години А като няма криза, извендъж спират да са отговорни моловете за потока и няма проблеми наемите да не са обвързани с оборотите:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години еххх , асоциацията ти е убийствена. Моловете са отговорни за потока от хора, а от там за оборота на дадените магазини. И за това е логично по време на криза наема да е % от оборота. Като този процент е доста висок.А ако асоциираме с теб и твоя наем: Хазяйката не ти е виновна че ти си глупава и взимаш 500лв заплата та да ти направи наема 200лв. Твоят оборот не зависи ни най малко от нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Чак пък наемът да се определя от оборота? Нека и моят наем на апартамента да се определя от заплатата ми? Не е ли логично, ако не мога да си позволя този апартамент, да го сменя с друг? Естествено въпродът е принципен и не коментираме, че някои наеми бяха и са твърде надути, но все пак и обратният полюс е малко пресилено... отговор Сигнализирай за неуместен коментар