Канадската централна банка очаквано удвои размера на основния лихвен процент в страната до 0,5% и по този начин спази обещанието си да пристъпи към промени в паричната си политика в средата на тази година.
За това е допринесло възстановяването на канадската и световната икономика от ипотечната криза през 2007 г., което обаче се очертава да бъде твърде неравномерно в отделните страни и региони.
Брутният вътрешен продукт на Канада се повиши с 6,1% през първото тримесечие, подкрепен от силния растеж на потребителските разходи и инвестициите в жилищния сектор. Инфлацията остава в рамките на заложения от централната банка таван от 2%, а над 100 хил. нови работни места бяха създадени само в рамките на април.
В своето изявление ръководството на централната банка подчертава не само вътрешните фактори за затягане на своята парична политика, но и динамичните темпове на икономически растеж на развиващи се страни като Китай и Индия, както и стабилизирането на икономиките на САЩ и Япония.
В същото време икономическите перспективи пред Европа остават неясни, като липсва нужното балансиране на световната икономика, която все още е твърде зависима от монетарните стимули на централните банки и фискалната подкрепа на правителствата.
Последиците от дълговата криза в Европа засега се ограничават в Канада само до лекия спад в цените на суровините, както и в увеличението на лихвените проценти на пазарите на държавен дълг.
Основната лихва в Канада падна до най-ниското си ниво в исторически план от 0,25% през април 2009 г., когато централната банка пое ангажимент да не прави промени в паричната си политика до средата на тази година, освен ако инфлацията не се повиши твърде много междувременно.
След днешното лихвено решение Канада става първата икономика от групата на Г-7, която вдига основната си лихва от началото на кризата преди три години. Предвид неясните перспективи пред световната икономика обаче по-нататъшното намаляване на паричните стимули е малко вероятно на този етап.
Канадският долар поевтинява с 1% срещу щатския днес въпреки новината за повишението на основната лихва. Щатската валута напредва силно срещу всички основни валути, начело с австралийския долар и еврото, заради подновените притеснения за стабилността на банковия сектор в Европа и големите нива на дълг в еврозоната.
Към 16:45 ч. българско време един щатски долар се разменя срещу 1,0541 канадски. От началото на тази година обаче американските пари отстъпват леко с 0,8 на сто.