IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сметната палата иска национални мерки срещу замърсяването на въздуха

В София само в част от пунктовете нивата на фини прахови частици са в норма

13:55 | 24.04.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Замърсяването на въздуха в София с фини прахови частици (ФПЧ) не може да се реши самостоятелно от общината и са необходими мерки на национално ниво. Това казва Сметната палата, която провери как се изпълняват мерките срещу замърсяване на въздуха.

Припомняме, че Съдът на ЕС осъди България заради мръсния въздух.

Сметната палата припомня, че целогодишен замърсител е транспортът, през зимата – горенето на дърва и въглища, а мерките в случая трябва да са законодателни.

Резултатите от проверката показват, че изпълнените мерки от Столична община значително намаляват замърсяването, но здравословните нива не са постигнати във всички пунктове на измерване. 

През 2015 г. е постигната средногодишната норма за концентрация на ФПЧ само в два от пунктовете за мониторинг на въздуха. В останалите има намаление, което не е достатъчно за постигане на средногодишната норма.

Според Столичната регионална здравна инспекция заболеваемостта от остри респираторни заболявания на горните дихателни пътища, хроничен бронхит, пневмония и алергичен ринит при възрастните се увеличава.

В София програмата за намаляване на замърсителите във въздуха от 2005 г. е актуализирана с програма за периода 2011 – 2014 г. За мерките в програмата е осигурен финансов ресурс. Изпълнени са дейности по 38 от всички 52 мерки (73 на сто изпълнение).

Изготвена е програма за управление на качеството на атмосферния въздух за 2015 – 2020 г. през декември 2016 г., но тя все още е в процес на одобрение от Столичния общински съвет.

Сметната палата е дала две препоръки на Столичния общински съвет. Едната е да се приеме програмата за контрол на въздуха 2015 – 2020 г., а другата - да се приеме програма за опазване на околната среда на Столична община.

Към кмета на София са отправени пет препоръки, сред които подобряването на контрола и определянето на персонални отговорности за изпълнението на мерките.

Къде въздухът в столицата е най-замърсен?

Има превишаване на ФПЧ над допустимата норма (40 mg/m3) за периода 2011 - 2012 г. във всички пунктове, с изключение на „Копитото“. През 2013 - 2014 г. стойностите на ФПЧ намаляват под допустимата стойност при пункта на Гара Яна, поради обявяване в несъстоятелност на „Кремиковци“ и прекратена дейност.

През 2015 г. се намаляват стойностите и нивата стигат под допустимата норма при пунктовете в „Надежда“ и „Хиподрума“, но има значително превишаване над нормата в „Младост“ (55,04 mg/m3).

От данните за 5-годишен период се наблюдава намаление на стойности на ФПЧ под нормата през 2015 г. при 3 от общо 7 пункта (Гара Яна, „Надежда“ и „Хиподрума“).

Подобреният резултат в кв. „Надежда“ се дължи на основния ремонт на надлез „Надежда“, изграждането на втория метродиаметър и на велоалеи, използването на екологични превозни средства.

В кв. „Хиподрума“ са изградени велоалеи, кръстовища на две нива, действа режим на почасово платено паркиране (зелена зона) по граничните улици и булеварди.

Сметната палата е започнала нов одит за мерките на национално и местно ниво срещу замърсения въздух, който е част от кооперативен одит за качеството на въздуха в Европа, който извършат Върховните одитни институции на още 17 европейски страни и Европейската сметна палата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 7 години
сега урана и лютеницата е по важна за тиквите ... не се месете с истинските проблеми, моля !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още