България е на 77-мо място по прозрачност на публичния сектор в класацията на Transparency International от общо 177 държави. Страната ни събира общо 41 точки – колкото и миналата година.
Страните в класацията се оценяват по скала от 0 до 100, като по-ниските оценки означават, че публичният сектор се възприема като силно корумпиран, докато високите и по-близки до 100 резултати означават, че публичният сектор е по-прозрачен. При резултат под 50 точки страната се счита за силно корумпирана.
Позицията в индекса за възприятие на корупцията страната ни споделя със Сенегал и Тунис. След нас са Китай и южната ни съседка Гърция, а преди нас, т.е. по-малко корумпирани, - ЮАР, Сърбия, Бразилия, Босна и Херцеговина и северната ни съседка Румъния.
В световен план най-прозрачен е публичният сектор в Дания, Нова Зеландия, Финландия, Швеция, Норвегия, Сингапур, Швейцария, Холандия, Австралия и Канада. В дъното на класацията – т. е най-корумпирани, са Сомалия, Северна Корея, Афганистан, Судан, Южен Судан, Либия, Ирак, Узбекистан, Туркменистан и Сирия.
От държавите от Европейския съюз (ЕС) най-корумпирани са Гърция, България и Румъния (съответно 80-то, 77-мо и 69-то място в класацията). Сред най-прозрачните държави се нареждат още Люксембург, Германия, Исландия, а сред най-непрозрачните – Италия, Словакия, Чехия, Хърватия, Латвия, Унгария и други.
„Индексът на възприятие на корупцията за 2013 г. показва, че всички страни все още са изправени пред заплахата от корупция на всички нива на управление - от издаването на местни разрешителни до прилагането на закони и подзаконови актове“, коментира председателят на организацията Хюгет Лабел.
Дори и държавите с най-прозрачен публичен сектор са изправени пред редица проблеми, особено свързани с наблюдението на големите обществени поръчки, допълва Лабел.
В доклада на Transparency International се подчертава, че корупцията остава едно от най-сериозните предизвикателства в световен мащаб, особено в чувствителните сектори, в които попадат политическите партии, полицията и съдебната система. „Публичните институции трябва да станат по-отворени по отношение на тяхната работа и властите да са по-прозрачни при вземането на решения“, посочва се в доклада на организацията.
„Бъдещите усилия за справянето с изменението на климата, с икономическата криза и крайната бедност ще бъдат изправени пред барикада под формата на корупция“, предупреждава още организацията. Международните организации като Г-20 например трябва да се борят с прането на пари, да принуждават корпорациите да станат по-прозрачни и да преследват връщането на откраднати активи, допълва се в доклада.
„Време е да спрем тези, които се измъкват с актове на корупция. Законовите пропуски и липсата на политическа воля улесняват, както вътрешната, така и трансграничната корупция. Призоваваме за интензивни усилия за борба с безнаказаността на корумпираните“, заключава Хюгет Лабел.
преди 11 години На какви семинари по облъчване ходиш и аз да се запиша? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Милиционерите от ГЕРБ са толкова крадливи, че немогатдабъдатминати никак и то никогоДС-СИК закалката им е ненадмината отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Споко де! Сега ще видиш хидроинжинерите кви точки ще натрупат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Милиционерите от ГЕРБ не ни помръднаха дори с йота нагореМъкааааааааааааааааа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Скептичен съм за достоверността на тези данни. От опит знам обаче , че в много страни където съм живял корупцията е в пъти по голяма от тази у нас. Да не говоря за Украйна , където корупцията е с гигантски мащаби по голяма от България! отговор Сигнализирай за неуместен коментар