Министерството на здравеопазването (МЗ) преминава към пряко договаряне на шествалентна ваксина за бебета с търговци на едро. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването в служебното правителство Мирослав Ненков.
На прякото договаряне ще бъдат поканени всички, които могат да доставят ваксината, съобщи БТА.
Министър Ненков обясни, че в извънредни случаи като този, при който се очерта няколкомесечен период без наличие на нужната ваксина, може да се пристъпи към директно договаряне. Той се позова на такава възможност на основание чл. 90, т. 4 от Закона за обществените поръчки.
За тази възможност Ненков спомена в края на септември. Тогава той каза, че недостиг с ваксините за новородени до края на годината няма да има, защото министерството търси различни варианти, за да предотврати недостиг. Бяха посочени като възможности директно договаряне, дарения на ваксини от фармацевтични фирми или отделяне на квоти от други страни.
Днес пред журналисти Ненков посочи, че МЗ е прекратило процедурата за доставка на ваксините. „Оказа се, че единствената фирма, спечелила конкурса, може да осигури ваксина във форма, която не е указана в Позитивния лекарствен списък. При това положение МЗ не можеше да купи ваксината“, обясни той.
„Не мога да позволя някой да поставя МЗ на колене или мен лично и затова преминаваме към директно договаряне“, каза още министърът.
В сайта на Агенцията за обществени поръчки вече е публикувано съобщение на МЗ за доставка на ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит тип Б, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б. Процедурата е договаряне без обявление. Поканата е изпратена до „Глаксосмитклайн“ ЕООД, показа справка на Investor.bg.
Ненков обясни, че има възможност да бъдат осигурени отново чрез пряко договаряне още 40 хиляди дози шествалентни ваксини, които ще бъдат доставени от квоти на други държави.
По думите му те ще бъдат достатъчни до края на годината.
В момента се задържа реваксинирането на шестгодишните деца с наличните ваксини, за да се осигури ваксинирането на новородените.
Здравното министерство ще подготви и обществена поръчка за осигуряване на ваксини на бебетата за следващите две или три години, каза още той.
Относно планираната промяна на имунизационния календар служебният министър посочи, че наредбата се бави и причината е в министерството.
Той обаче обясни, че с промяната ще бъде дадена свобода на следващото ръководство на МЗ и на бизнеса да бъдат подбрани такива ваксини за децата, каквито са налични. Целта е в новия имунизационен календар да не се описват ваксините, а антигените, срещу които децата ще бъдат имунизирани.