Следващата седмица предстои затварянето на още три участъка заради изграждането на метрото в София, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова пред bTV.
В понеделник предстои и специална пресконференция, на която ясно да бъдат показани алтернативните маршрути за движение, както и възможностите за паркиране.
От вторник се затваря участък на бул „Гоце Делчев” – където освен по метрото, ще се работи и по изграждането на кръстовище на две нива.
От сряда се затваря се ул. „Житница”. Столичният кмет призна, че това ще причини неудобство за преминаващите, но още по-трудно ще е за живеещите покрай нея.
От неделя пък се затваря в два участъка бул. „Патриарх Евтимий” – там, където сега има стеснения: при кино „Одеон” и след кръстовището с бул. „Витоша”. Бул. „Васил Левски” обаче ще е отворен двупосочно, както и тунелът при НДК.
Участъците на бул. „Патриарх Евтимий” и „Житница” ще са затворени цели 14 месеца, а при бул. „Гоце Делчев” работите ще приключат за седем.
Целта е до 2018 г. да имаме 12 км ново метро с 12 метростанции, каза столичният кмет.
Хората видяха, че работим сериозно и следим сроковете, за да могат неудобствата да са минимални. След като заработи метрото обаче, ще е по-удобно за гражданите, а така се намаляват и вредните емисии”, подчерта Фандъкова.
Проблемът с паркирането в София е все още сериозен, но въвеждането на зоните беше важно, за да се облекчи трафикът, а и от гледна точка на екологията, посочи Фандъкова и добави, че започва изграждането на нови подземни паркинги.
Относно евентуалното разширяване на зелената зона за платено паркиране тя призна, че в момента има обсъждания за това в почти всички гранични в момента райони - „Лозенец”, „Красно село”, „Иван Вазов”. „Ако повечето хора пожелаят – ще се разширява. Това трябва да облекчава хората, а не да ги затруднява”, заяви Фандъкова.
Запитана за проблемите около кръговото при Руски паметник, свързани с новата организация на движението и зле направения ремонт, тя подчерта, че обектът е в гаранция и всички дефекти се отстраняват за сметки на фирмата изпълнител.
„Напреднахме чувствително по базовата инфраструктура – „Цариградско шосе”, „Ботевградско шосе”... Сега акцентът е на по-малките улици”, добави тя.
Тя коментира и проблема с презастрояването и затварянето на улици в кв. „Манастирски ливади”. „Там има улици и тротоари върху частна собственост. Кметът на район „Триадица” работи за това да се отчуждават имоти и за това инвеститорите да поправят зад себе си. Районният кмет се свърза с гражданите, имали са среща преди 2-3 дни, уточнили са стъпките. С усилите и активността на гражданите, както и волята и работата на кмета, нещата започват да се решават”, каза тя. Фандъкова обаче добави, че понякога собствениците на терени, върху които трябва да се изгради инфраструктура, опитват да рекетират общината с цени.
На въпрос дали ще има данъчни облекчения за родители, които не могат да си запишат децата на детска градина поради липсата на места в държавните градини, Фандъкова отвърна, че тази дискусия върви от години, но на национално ниво, тъй като става дума за голямо финансиране.
„За мен е важно едно – строителството на детски градини. За годините, в които съм в общината, имаме над 80 детски градини, строим тази година първата детска ясла в „Люлин”. Моята теза е, че средствата , които общината може да отдели, трябва да отиват за строителство на нови градини.”