Въвеждане на електронните запори върху вземания по сметки в банка с цел да се увеличи ефективността на производството и да се намали таксата на това действие по изпълнението. Това одобри днес правителството, като прие проект на Закон за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс (ГПК), съобщи пресслужбата на кабинета.
За целта в преходните разпоредби се предвижда задължение за министъра на правосъдието в 3-месечен срок от влизане в сила на закона да издаде наредба за изграждане на унифицирана среда за обмен на електронни запори.
Промените в ГПК засягат две основни теми. Едната е цялостно усъвършенстване на уредбата на изпълнителното производство, а другата е създаване на уредба за признаване и допускане до изпълнение на чуждестранни съдебни решения за издръжка, посочва се в съобщението.
При определяне на началните цени на продажбите на вещи в изпълнителното производство се въвежда правилото за задължително назначаване на вещо лице за вещи на стойност над 5000 лв., МПС, кораби и въздухоплавателни средства. За имущество на по-ниска стойност назначаването на вещо лице зависи от волята на страните или според необходимостта от специални знания.
Предвижда се всяка от страните да може да оспори цената на вещта към определянето й и да поиска нова оценка с назначаване на вещо лице. Предлага се увеличение на началната цена от 75 на 85 процента от стойността на вещта.
Същевременно се предлага удължаване от една на две седмици на срока, в който купувачът е длъжен да внесе предложената от него цена. Целта е да му се даде реална възможност да получи банков кредит, за да изплати сумата. Това също е мярка за покачване на продажните цени в интерес както на длъжниците, така и на взискателите.
Разширява се обхватът на действията на съдебния изпълнител, които могат да се обжалват, включително отказа му да спре, прекрати или приключи принудителното изпълнение, както и отказа да извърши нова оценка на имуществото, когато определената цена е била оспорена.