Дни след като националният консултант по детска нефрология доц. Анелия Буева напусна Обществения съвет на Фонда за лечение на деца в чужбина в знак на протест срещу политиката на новото ръководство на институцията, стъпките й последваха и представителите на гражданските организации в съвета, съобщава „Дарик“.
Красимира Величкова от "Български дарителски форум" и Десислава Хурмузова от "Спаси, дари на..." също напускат съвета, тъй като според тях политиката на фонда не е в интерес на болните деца. След арестите на бившия директор и на представители на администрацията на институцията, които бяха извършени от ГДБОП през април, Общественият съвет се е превърнал в "безгласен орган", твърдят хората, пожелали да го напуснат.
Пред „Дарик“ Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум, обясни, че всеки индивидуално е взел своето решение да напусне обществения съвет. С приемането на новия правилник за дейността на фонда, ролята на Обществения съвет още повече се намалява, твърди тя.
"Защото там се налагат нови процедури, за които се оказва така, че Общественият съвет само трябва да потвърждава предложеното от ръководството. Размива се от една страна отговорността, която в общественото пространство се знае, че този съвет носи, с възможностите му за реакция. Особено последните дни имахме няколко случая на деца, за които решенията бяха подменени, родителите се свързват с нас, надявайки се ние да можем да обясним. Много е трудно да се работи", обясни още Красимира Величкова.
Днес от пациентска организации "Заедно с теб" обявиха, че свалят доверието си от директора на фонда проф. Владимир Пилософ. Оттам смятат, че това е неудачен избор, тъй като във въпросната личност имало и агресията, и безотговорност.
"За съжаление професорът не успя да намери верния път, провокира уважавани членове на Обществения съвет да подадат оставки, което заплашва здравето и живота на нашите болни деца", се посочва от организацията в писмо до медиите. "Заедно с теб" подчертават, че очакват здравното министерство да вземе спешни мерки Фондът да заработи.
Във Фонда за лечение на деца имаме доста сериозни административни проблеми, каза за БНР журналистът Мария Чернева, член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца.
„Имаме прекъснат диалог с ръководството, прекъснат диалог и с Министерство на здравеопазването... Да кажем – 50% от решенията на Фонда не съответстват на това, което ние водим като бележки, а ние стриктно водим бележки от заседанията“, каза още тя.
Чернева смята, че нередностите са известни на Министерството на здравеопазването.