Общо 6 218 собственици на ведомствени бензиностанции и други задължени лица са подали данни за 12 335 собствени съдове или съоръжения за съхранение и зареждане с течни горива до изтичане на крайния срок, съобщиха от пресцентъра на Националната агенция за приходите (НАП). Крайният срок беше 9 март.
96% от притежаваните съоръжения и съдове са за съхранение и зареждане с газьол, сочи обобщената статистика на НАП.
Според данните, изпратени в приходната агенция, най-много от задължените – 63%, имат бизнес в сферата на селското, горското и рибно стопанство. Съдове и съоръжения са декларирали и 693 собственици, работещи в областта на транспорта, складирането и пощите.
Петима собственици са посочили като своя икономическа дейност създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения.
От декларираните данни става ясно още, че за зареждане и съхранение с гориво се ползват най-много стационарни цистерни – 6 545 броя (52%), а на второ място се нареждат собствените бидони (варели) – 34% от общо декларираните съоръжения и съдове. Един собственик е декларирал също, че притежава вагон за съхранение на гориво.
Припомняме, че от началото на годината с промени в Закона за ДДС ведомствените бензиностанции бяха задължени да монтират фискални и нивомерни устройства, тъй като според анализ на данъчните за 30 на сто от продадените горива в страната не са платени акциз и ДДС. Земеделските производители, които имат резервоари в стопанствата, за да зареждат техниката си, са категорично срещу промените.
В хода на дебатите „за“ и „против“ промените от финансовото министерство обявиха, че всички ведомствени обекти са над 30 000 – значително повече от бензиностанциите за продажба на горива в страната, които са 3105.