Отнемането на лиценза на Корпоративна търговска банка АД (КТБ) бе отразено в Търговския регистър днес. Квесторите на банката ще упражняват правомощията си, докато започне производството по несъстоятелност и не бъдат назначени синдици.
Квесторите Станислав Георгиев Лютов и Елена Здравкова Костадинчев остават в КТБ. В сайта на трезора те уведомяват клиентите, че с отнемането на лиценза банката не само че прекратява своята дейност, но и се изключва от платежната система на страната.
В тази връзка всички погашения по кредити, извършвани по банков път, ще стават чрез друга търговска банка в страната, но след допълнителни указания за конкретна сметка.
„Изплащане на задълженията към банката в съответствие с индивидуални договори може да се прави и в брой във всички поделения на КТБ“, информират квесторите.
След като централната банка поиска обявяване на КТБ в несъстоятелност от съда след отнемането на лиценза и уведоми Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) за това, БНБ изпраща на Фонда и копие от списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици на банка. Според текстовете в Закона за гарантиране на влоговете (ЗГВ) фондът трябва да избере и назначи от списъка на синдиците двама.
Междувременно в Софийския градски съд бе внесено искането за откриване на производство по несъстоятелност на КТБ, съобщиха от съда.
Заседанието, в което се разглежда искането за обявяване в несъстоятелност, е закрито. В него участват БНБ, ФГВБ и квесторите на КТБ или упълномощени от тях лица.
Според член 23 от ЗГВ в срок до три работни дни от датата на решението на Българската народна банка за отнемане на лицензия за банкова дейност назначеният квестор, ликвидатор или синдик е длъжен да представи на управителния съвет на фонда информация за влоговете в банката
Решение на съда трябва да има в 7-дневен срок след заседанието. То влиза в сила незабавно. С решението си съдът обявява неплатежоспособността на банката и определя началната й дата (подадена от БНБ). След това се открива производство по несъстоятелност за банката.
След това синдиците поемат управлението на банката в несъстоятелност, а контролът над дейността им се осъществява от ФГВБ, като средствата, които изразходва във връзка с изплащането на гарантираните депозити, трябва да бъдат възвърнати от продажбата на активи на банката (като цяло – от процесите, свързани с процедурата по несъстоятелност).
"Отнемането на лиценза на КТБ не важи за дъщерната ѝ банка "Виктория", уточниха от БНБ пред Investor.bg. От централната банка припомниха, че срокът за специален надзор на ТБ "Виктория" е до 22 ноември и дотогава ще бъде взето решение за съдбата ѝ.
*Актуализирано в 17,30 с информация за делото в Софийски градски съд.
Всичко за казуса КТБ четете тук
Свързани компании:
преди 10 години Борбата ще е най-вече, според мене, за клиентите и хубавите активи на КТБ. В първата петица търговски банки вече си точят зъбите и ноктите. Това е по-голямата част от предприятието. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Моята информация от сутринта е че до 100 000 eur, ще се изплатят 100% даже и лихвите към тях ако сумите са до 100К. Другите с дебелите сметки трябва да подадат документи и до 5 г. ще им се изплащат суми на траншове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Вероятно ще се опитат да продадат банката като цяло предприятие, евентуално на друга банка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години колко ли пари ще успеят да съберат синдиците от продажбата на активите на КТБ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар