Експертна група към Министерството на труда и социална политика е взела решение да предлага на синдикатите и бизнеса по три сценария за определяне на минималната работна заплата всяка година. Това каза социалният министър Бисер Петков в отговор на депутатски въпрос в рамките на блиц контрола в парламентарната комисия по труд и социална политика.
Идеята е министерството да предложи на останалите участници в социалния диалог три възможни равнища на минимална заплата, базирани на определени индикатори - социални и икономически, около които да протичат преговорите. Изискване обаче е новият размер, който се договаря, да не е по-нисък от вече договорения.
Петков обясни, че целта е да се улесни диалогът по ежегодното определяне на минималното възнаграждение. Така ще дадем импулс на преговорния процес, коментира министърът.
Всеки един от сценариите е базиран на конкретни индикатори – линията на бедност, съобразена с това колко лица работят в семейството и средната численост в него. Другият е брутната добавена стойност на едно заето лице с инфлацията. Третият сценарий е медианната средна работна заплата (най-често срещаната, която се получава от най-много работещи - бел. авт)., която задава съотношението.
Така на база на тези сценарии и статистическите данни за съответната година ще се задават три числови оценки за минималната работна заплата, уточни Петков. Той даде пример, че по единия сценарий ще излезе 490 лева например, по другия – 520 лева, или 550 лева – това са трите ориентира, които се дават на преговарящите, за да могат да дискутират.
Държавата ще признава достигнатото след преговорите и при съгласие между страните решение. А ако такова не бъде постигнато, държавата ще определя нивото на минималното възнаграждение.
Предложеното съотношение във варианта, който разглежда медианна средна към минимална заплата, е 66%. Петков подчерта, че става въпрос за медианната средна работна заплата.
В момента се чака официалното становище на социалните партньори. Ако методиката бъде одобрена, преговорите ще протичат всяка година след 31 март.
Пред журналисти министърът уточни, че вече е постигнато съгласие между социалните партньори, че минималната заплата ще се договаря на национално ниво за едногодишен период и въпреки че още няма официално становище от работодатели и синдикати предложението за трите сценария е прието позитивно.
По думите на Бисер Петков чрез предлагането на три сценария ще има база за прозрачен механизъм по определяне на минималната заплата.
преди 7 години Какво ще се случи - породи заявеното от държавата, че ще вдига с 50 лв. всяка година МРЗ, синдикатите ще искат да е по-голямо, работодателите ще искат да е по-малко, няма да има договаряне и държавата ще вдигне с 50 лв. МРЗ-то. А това с 66% от медианната заплата е виновна глупост, която тотално обезсмисля средните специалисти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар