Проблемът с двете сметки с една и съща дата на падеж не е системен за електроразпределителните дружества, а е резултат от „бюрократично разминаване“ единствено в едно от тях – Енерго Про. Този коментар направи пред Investor.bg енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
Според него трайно решение на проблема с отчетите ще донесат „умните“ електромери, които позволяват не само дистанционен отчет, но и изготвяне на по-добра бюджетна политика за домакинствата. Тези електромери дават задълбочена статистика на потреблението и прогнозируемост на сметката. Затова и препоръката на експерта е и ЕРП-тата, и домакинствата да възприемат новите технологии.
Припомняме, че според директива 2009/72/ЕО до 2020 г. 80% от електромерите в ЕС трябва да са „умни“. Интелигентните системи подобряват начина на комуникация между ЕРП-то и клиента и биха помогнали за изчистване на много от опасенията, които сега има обществото, относно правилното отчитане на потребената електрическа енергия, както и по отношение на качеството на получаваната услуга.
В обществени дискусии в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), провели се преди година, обаче фокусът беше насочен единствено към високите разходи за внедряването на подобни електромери. Докладите на трите ЕРП-та тогава показаха, че, за да бъде изпълнена европейската директива, са нужни най-малко 377 млн. лева.
Освен електромерите с дистанционен отчет в Европа има и възможност за различни начини за плащане на сметките, уточни още Тасев. Един от тях са прогнозните сметки, изготвени на базата на предишното потребление на абоната. Има страни, в които електричеството се предплаща с импулсни карти и след като средствата в тях се изчерпят захранването прекъсва.
За Тасев сегашната ситуация показва единствено липсата на доверие от страна на обществото към енергетиката. В същото време проверките по одитите на ЕРП-тата не са показали законови основания, които да налагат отнемане на лицензи. А ако не бъде спазено върховенството на закона по отношение на ЕРП-тата, те ще потърсят защита в съда, допълни още Тасев, припомняйки иска на EVN срещу България на стойност 600 млн. евро.
"Това са публични компании, които искат да запазят имиджа си, защото всеки скандал се отразява върху цената на акциите им", смята експертът.
Според него последствията от отнемане на лиценз ще доведат до хаос в дружествата, от който никой няма да има полза. Същевременно данните показват намаляване на технологичните загуби след приватизацията на електроразпределителните дружества.
Реакцията на управляващите по казуса с двете сметки на Енерго Про е "политически рефлекс" заради събитията в началото на 2013 година, уточни още Тасев. Той посочи изказване на депутата от ГЕРБ Валентин Николов, според когото ситуацията може би е предизвикана умишлено с цел да бъде дестабилизирана крехката управляваща коалиция.
Според експерта широката дискусия по тази тема е полезна и помага да не бъде разпространен проблемът и към другите ЕРП-та.
Припомняме, че във вторник представителите на останалите дружества – EVN България и ЧЕЗ България посочиха пред парламентарната комисия по енергетика, че нямат нарушения на отчетния период в празничните дни. От ЧЕЗ посочиха, че са имали само една жалба за подобно нарушение, която обаче се е оказала неоснователна.