"Софийска вода" ще инвестира 200 млн. лева в мрежата през следващите пет години, ще намали загубите на вода с 20 млн. куб. метра и ще пусне безплатен телефонен номер за обслужване на клиентите.
Всички тези обещания са предвидени в бизнесплана на компанията за периода 2017-2021 г. Той беше одобрен на закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 29 март. В него освен инвестиции и подобряване на услугата се предвижда и увеличаване на цената на водата за клиентите на столичното ВиК дружество с 18 на сто през първата година.
За да изпълнят всички заложени дейности, от компанията очакват поскъпването на водата да продължи. До 2021 г. столичани ще плащат по 2,24 лева без ДДС за куб. метър спрямо досегашните 1,52 лева. Това е увеличение от 47%.
От компанията посочват в прессъобщение, че веднага започват да изпълняват заложеното в плана.
От публикуваното на сайта на КЕВР решение за цената на водата в София от 1 април се вижда, че от 2011 г. до сега "Софийска вода" е инвестирала 230 млн. лева в мрежата в столицата. Загубите на вода са намалени с 55 млн. куб. метра.
В следващите пет години компанията ще работи за подобряване на комуникацията с клиентите, става ясно още от публикацията на регулатора. Това ще стане чрез надграждане на уебсайта и създаване на мобилен център за обслужване на клиентите.
Одобрението на бизнес плана на "Софийска вода" се забави, като членовете на КЕВР дори си размениха остри реплики по повод исканията на компанията. Председателят на регулатора Иван Иванов не се съгласи с нормата на възвръщаемост на капитала, заложена в договора за концесия, с мотива, че не е икономически обоснована. Другите членове на Комисията обаче посочиха, че с решение на регулатора не може да се прави промяна в договора.
От решението на КЕВР, взето на 29 март, става ясно, че Столичната община, която също е акционер в "Софийска вода" (с 22,9% от капитала) води преговори с концесионера "Веолия" за намаляване на този процент (17%) на нормата на възвръщаемост на капитала.
"Това е двустранен процес и не зависи само от Столичната община", посочват представителите на местната власт в столицата в становището си до КЕВР по казуса.
В свое становище и омбудсманът на Републиката Мая Манолова призовава КЕВР да не се съобрази с искането на "Софийска вода" за увеличение на цената на водата. Манолова обяснява, че определената в договора за концесия норма не може да бъде водеща и задължителна за решението на регулатора.
Работната група на КЕВР изчислява, че икономически обоснованата норма на възвръщаемост на капитала е 9,94%.