Мълчание, незнание, недомлъвки. Такава е ситуацията около Реформаторския блок, в който са обединени пет партии, уж заедно, но всяка със свое ръководство, устав и позиция.
Дали реформаторите ще останат в управлението, или ще минат в опозиция, дали ще падат глави на още министри, или не, обаче никой не се наема да коментира. Поне засега.
По всичко личи, че неизвестните ще са поне до края на седмица, а може отговорите да дойдат дори и следващата седмица, защото реформаторите трябва заедно да решат бъдещето си.
След като вчера правосъдният министър Христо Иванов хвърли оставка, защото не може да прокара идеите си за съдебна реформа, а лидерът на ДСБ Радан Кънев и съпартиецът му Гроздан Караджов минаха в опозиция, разочаровани от ГЕРБ, днес реформаторите или отказваха да коментират, или уклончиво обясняваха как няма политическо решение и дотогава нищо не могат да кажат.
"Първо трябва да решим заедно като парламентарна група. Очакваме да имаме знак и от съпредседателите на РБ кога ще се съберем, засега не знам, аз смятам, че трябва да е час по-скоро, но може да е следващата седмица", коментира Димитър Делчев, който е от партията на вицепремиера Меглена Кунева – ДБГ.
Според него реформаторите заедно трябва да решат дали да минат в опозиция или да останат в управлението, а не да има солови акции.
Той добави, че не са обсъждани наследници на Христо Иванов, нито пък дали останалите министри от РБ трябва да го последват.
"Всеки министър си има лична воля и е въпрос на личен акт дали да подаде оставка", коментира Делчев.
Според Иван Иванов, който е от гражданската квота на РБ и е зам.-председател на парламента, позиция на отделните партии в обединението може би ще има в петък или събота, а в началото на другата седмица вече може да има общо решение.
"Оттам нататък ще е ясно какво ще е поведението на парламентарната група", коментира Иванов.
Според него обаче най-вероятно ДСБ ще вземе по-твърдо решение, защото Радан Кънев вече се обяви за опозиция, а именно той председателства тъмносините.
Самият Иванов пък призна, че и на него му минава през главата да мине в опозиция, но чака решението на парламентарната група, защото е част от нея и не иска да се цепи.
Той също не даде отговор на въпроса дали останалите министри на РБ – Меглена Кунева, Божидар Лукарски, Николай Ненчев, Тодор Танев и Петър Москов, трябва да хвърлят оставки.
"Всеки един министър трябва да реши сам и да потвърди, че има воля да прави реформи", отсече Иванов. И той, както и Делчев заяви, че имена за нов правосъден министър не са обсъждани.
Реформаторът Румен Христов, който е от квотата на СДС и оглавява парламентарната земеделска комисия, призова за обединена десница.
Въпреки че още не е взел решение дали ще последва примера на Гроздан Караджов, който се отказа от поста председател на транспортната комисия в НС в знак на солидарност с Христо Иванов, Христов настоя за здрав разум.
Той разкритикува и Радан Кънев, който се обяви сам за опозиция.
"Като човек, участвал дълго в политическия живот на страната, мога да кажа, че емоционалните решения не са най-доброто нещо. Десницата е правила през годините няколко пъти знакови харакирита, от което не е печелила", коментира Христов.
Румен Христов припомни случая, при който десният премиер Филип Димитров поиска вот на доверие и правителството му падна, а след това "пет години България беше хвърлена на кучетата".
"Така че да видим какво решение ще вземем. От 26 години демокрация 21 сме били в опозиция така и това, че ще бъдем в опозиция, не е толкова страшно, но когато участваш в едно управление, имаш възможност да решиш проблемите на обществото", отсече той.
Според него формулата на Реформаторския блок е успешна, а предстоят избори за президент, така че обединението не трябва да се разделя сега.
преди 9 години Сега ще се разбере РБ - блок ли е?! Не ми се вярва Кунева и Лукарски да напуснат властта? От друга страна Иван Костов едва ли някога ще прости на НДСВ (куневисти), че го детронираха, за да го заменят с царя... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Много ясно, че ще остане, както и всички ъюя-та, уж патриотарите, "независимите", уж опозиционното дпс, което няма нищо обшо с герП, бай мико пияндето, а.к.а. "реалната алтернатива" и т.н. - което не може да се купи с пари, се купува с много пари. Или както казват по тАлевизията - нищо лично, просто бизнес... отговор Сигнализирай за неуместен коментар