Общите разходи на работодателите в България за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 3,1% през четвъртото тримесечие на 2014 г. спрямо същото тримесечие година по-рано, сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
Темпът се забавя леко спрямо предходното трето тримесечие (3,2%), както и спрямо второто и първото (по 3,6%).
Увеличението в индустрията е с 6,5%, в услугите - с 0,9%, и в строителството - с 2,9%.
По икономически дейности през четвъртото тримесечие на 2014 г. най-висок ръст на общите разходи за труд спрямо същия период на предходната година е регистриран в икономическите сектори „Административни и спомагателни дейности” - 8,9%, „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” - 7,6%, и „Транспорт, складиране и пощи” - 7,5%.
Най-голямо намаление на общите разходи за труд е регистрирано в икономическите сектори „Операции с недвижими имоти” - с 13,4%, и „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ - с 5,2%.
В състава на общите разходи за труд разходите за възнаграждение за един отработен час през четвъртото тримесечие на 2014 г. се увеличават с 2,4% спрямо четвъртото тримесечие на 2013 г., а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 6,3%.
Темпът на нарастване на разходите в България изпреварва средния за ЕС
Увеличението на общите разходи за труд у нас е по-силно спрямо регистрираните от Евростат повишения в еврозоната (с 1,1%) и в Европейския съюз (с 1,4%) през същия период.
През последното тримесечие на миналата година най-големи увеличения сред страните членки на ЕС са регистрирани в Румъния (+7,9%), Естония (+6,5%), Латвия (+6,1%), Литва (+5,7%) и Словакия (+5,1%).
Същевременно понижения са отчетени в Португалия (-8,8%), Кипър (-2,2%), Хърватска (-0,5%), Италия (-0,3%) и Ирландия (-0,1%).
преди 9 години Ми като е толкоз скъпо да се трудим, да минаваме на помощи - е ЕЦБ ше напечата още някой млрд в повече месечно и всички ще са доволни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар