IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Построена с евросредства ферма за патици не работи

Според разследване на Нова телевизия обект край Ихтиман е получил финансиране, но там няма животни

10:53 | 09.12.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Построени с евросредства ферми за патици не работят или пък не изпълняват напълно еконормите, се казва в репортаж на Нова телевизия.

Обектите са финансирани от Фонд “Земеделие” с европейски средства. Имат издадени разрешителни за животновъдни обекти от Агенцията за безопасност на храните. Имат управители и в тях би трябвало да се отглеждат патици.

В края на миналата година от Фонд „Земеделие“ изплащат на четири фирми общо над 5 млн. лева, защото по документи са завършени, а малко преди това от Агенцията по храните им издават удостоверения за животновъден обект. Това означава, че отговарят на всички условия за безопасно отглеждане.

Край Ихтиман в репортажа на телевизията се вижда започнало строителство в полето. Според репортерите там изобщо няма патици, освен една умряла, на която се натъква екипът. 

„Трябва да имат огради, или поне е имало огради вероятно за пред комисията, а с след това са махнати“, предполага д-р Мариела Найденска, Областна дирекция по безопасност на храните – София.

Кога и колко патици е имало в обектите, е трудно да се установи. Причината е разминаването в различните документи и наличието на няколко анекса, с които постоянно се намалява изискваният брой патици. Единият – с техническа грешка.

„Залагаме 108 хил. броя, което е техническа грешка“, казва Цветомира Стайкова, директор на дирекция в ДФЗ.

Екипът на телевизията снима и проверка на място на Агенцията за безопасност на храните. Проверяващите не могат да се сетят дали при предишната проверка е имало ограда.

В друга ферма близо до Ловеч действително се отглеждат патици. Парите за нея, според репортажа, също са изплатени и по проект би трябвало да има работещо торохранилище. То, обаче, не функционира и патешката тор замърсява полето.

В момента се прави ремонт, твърди управителят Николай Василев. Едно от изискванията е да има охрана и обектът да е затворен, но управителят обяснява, че охраната е напуснала преди месец заради неизплатени заплати.

Половин година след превеждането на парите на обектите край Ихтиман, от Фонд “Земеделие” предприемат стъпки да си ги искат обратно, защото откриват нередности. Изпратили са писмо до управителя, който живее във фургон. „Аз съм фиктивен управител, не знам нищо“, казва Димитър Динков.

По документи четирите фирми край Ихтиман нямат нищо общо.

„Принципно е възможно патиците да ходят от ферма на ферма за проверките. В Ихтиман по време на проверките е имало някакви патици“, коментира репортерът Генка Шикерова.

Според нея начинът, по който са отпуснати парите, буди доста съмнения.

Тя смята, че обектите са идентични, подават документи пред различни институции в един и същи ден, а справка в Търговския регистър показва мрежа от повтарящи се лица, част от които водят към хора и фирми, свързани с тези, които бяха разследвани и наскоро оправдани за източване на пари по програма САПАРД.

Генка Шикерова допълва, че хората в ДФЗ с подписа си носят отговорност, а директорът на Фонда е отказал да коментира случая.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:46 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още