IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петкова: Енергетиката може да разчита на кредитиране, но след покриване на дефицитите

Взехме спешни мерки, без които секторът ще колабира, каза енергийният министър

10:32 | 22.02.15 г. 6
Петкова: Енергетиката може да разчита на кредитиране, но след покриване на дефицитите

Българската енергетика е във финансов колапс и без адекватни и непопулярни действия, състоянието на енергийния сектор ще се влоши и секторът ще колабира, а от там и икономиката. Нямаме друг полезен ход освен предприемането на спешни мерки. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова в предаването Неделя 150 по БНР.

Именно, за да се стабилизира секторът, спешно поканихме представителите на двете американски централи в Маришкия басейн (ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3") и подписахме меморандум за разбирателство за това, че дългосрочните договори трябва да се предотговорят по отношение на цената за мощност, така че тя да се намали и така общият микс да се намали и НЕК да спре да изкупува електрическа енергия и да плаща по цена, която е по-висока от таци, на която продава на регулирания пазар. До края на мрт условията ще бъдат предоговорени, каза Петкова.

Ще търсим и вариант за изплащане на просрочените задължения на НЕК към двете централи, които са малко над 600 милиона лева. Наред с това НЕК дължи и 1,2 милиарда на производителите на електрическа енергия – ВЕИ-та, когенерации, заводски централи, ТЕЦ-ове.

Петкова уточни, че НЕК не може сама да се справи с покриването на тези задължения. Преди всичко обаче ще се работи за покриване на дефицитите.

На въпрос дали ако бъде изтеглен външен дълг от 8 милиарда евро, те ще се използват за покриване на дефицитите в сектора, Петкова каза, че има уверение от финансовия министър Владислав Горанов, че е нужно кредитиране за сектора, което обаче ще се покрива с текущи средства. „Ще се мисли за керидитиране на енергетиката, но първо трябва да запушим дупките в сектора”, заяви Петкова.

Друга важна мярка, която предприехме, са промените в Закона за енергетиката, каза още Пекова. Тя посочи, че всяка от промените е насочена към свиване на дефицита в НЕК. И напомни, че предлагат от енергийния микс да бъдат извадени топлоелектрическите централи, които не произвеждат по високоефективен начин, а ако това стане ефектът ще бъде около 150 милиона лева на година.

За новата анкетна комисия в парламента, която трябва да изясни състоянието на енергетиката, Петкова коментира, че комисията ще е много полезна за изясняване на истината в сектора и ще навлезе навътре в проблемите.

Имаме за цел до края на годината да либерализираме сектора, каза още енергийният министър. Първо трябва да направим българска нергийна борса, да изберем платформата, а после може и да се мисли за регионална, каза още тя. Важно е да има конкуренция и нещата да са поставени на пазарен принцип, смята Теменужка Петкова.

Позицията ни за „Южен поток” остава непроменена – ние сме за това, че проектът трябва да се случи при спазването на европейското законодателство, каза още енергийният министър. Тя обясни, че руският енергиен министър Новак в разговор с Петкова е посочил, че ако трябва да се спазва еврозаконодателството, за Русия проектът „Южен поток” става икономически неизгоден.

Относно идеята за изграждането на газов хъб на територията на България руската страна очаква официална информация от ЕК, която ще бъде обсъдена. Така че се очаква развитие и по този казус, посочи Теменужка Петкова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:54 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
Hahoto
преди 9 години
Меморандума с Американските централи, означава просто, че те са ГОТОВИ да предоговарят първоначалните договори и нищо повече. Все едно ЕС да каже, че е готов да предоговаря някоя от присъединителните ни глави със съюза, щото ние искаме. Какво всъщност ще поискат янките, за да си защитят инвестициите тук е ясно, малка отстъпка, срещу нещо още по-изгодно. Очертават се два щастливи варианта в енергетиката НЕК фалира, свободен пазар, ЕРП-тата се договарят да си взимат ток директно, от който си искат. 100-*** фалирали ВЕИ паркове, съдебни дела към държавата и т.нИЛИ вдигат тока с 30-40 процента за една две години, някой друг по съвестен субект със рехава нервна система си пали клечката, но системата се напомпва с ликвидност и всички по веригата са щастливи. Няма как държавата да тегли кредит, за да покрива дисбалансите на НЕК.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
vankata89
преди 9 години
Хмм значи за инвестиционните дружества като АТЕРА може да забранят на чужденци извън ЕИП да притежават акции, а за централите не могат да наритат тези "инвеститори" така ли? И като ревт всички за свободен пазар ми направето свободен за всички на видим ВЕИ-тата на колко ще продават тока си. Опа забравих за тях преференциални цени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 9 години
Пич, просто стани измамник!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 0
ПИЧ
преди 9 години
Ето това което казва е много лоши , дължими 1.2 млрд лв на ВЕИ-та, когенерации, заводски централи.Жестоки крадци има в българската политика и икономика - отвориха вратата на ВЕИ-тата (чрез лъжа, че Европа иска 20% чиста енергия), нахлуха като стадо глигани през тази врата(подписаха договори НЕК да плаща по 60-80 ст. на KW/h) - и сега народа ще трябва да им плати сметката - Министър Горанов да осигурял финансиране- т.е народа да плаща. Ето Ви пример за политици измамници.Други измамници - нахлуват в една банка (КТБ) и я разбиват на пух и прах и започват да опоскват активите и.Други измамници(а може и да от предходните) искат да експроприират пенсионните вноски на маса народ от Пенсионните фондове.Хайде отговорете от този уважаван инвеститорски сайт - как да дойдат инвеститорите на фондовия пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още