IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Оставката на здравния министър е заради накърнени интереси, твърдят болнични директори

Икономически интереси са в основата на оставката, смята и вицепремиерът Валери Симеонов

10:45 | 31.10.17 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Оставката на министър Николай Петров е неприятно събитие, най-вероятно набелязаните от него мерки за сектора не са се харесали на някого и затова се е стигнало до това да бъде принуден да подаде оставка. Това каза по БНТ директорът на болница "Пирогов" проф. Асен Балтов в коментар на подадената вчера оставка от здравния министър.

Петров беше поел инициатива за обща информация за случващото се в болниците, да изготви проект как да се закупуват продукти, медикаменти, надявам се да има последователност, каза още Балтов.

"Като директор на болница се надявах да има ясното за възнагражденията на лекарите и медицинските сестри", допълни той. 

След поредния инцидент в "Пирогов" преди дни, при който пациент преби медицинска сестра, директорът обяви, че се предвижда засилване на видеонаблюдението.

С нови указания ще бъдат засилени мерките за сигурността в болницата. Ще се подобри видеонаблюдението, инсталират се и допълнителни паник бутони, каза Балтов. Ще се затегне и контролът на достъпа до клиниката.

В "Пирогов" има и дежурен служител от СДВР, каза още директорът на болницата.

За 10 дни ще бъде подобрена сигурността в токсикологията, а до края на месеца ще е готова и вътрешната клиника.

Коментар за подадената оставка от здравния министър направи и директорът на УМБАЛ „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев.

"На сто процента има нарушени интереси", каза той по Нова телевизия. "Цялата работа ми се струва до голяма степен скроена. Сто на сто има нарушени интереси", каза проф. Начев.

Според него нарушени интереси може да има например във фармацевтичната индустрия. „Подготвяха се промени в договорното начало, промени в търговете за лекарства. Подготвяха се правила за контрол на качеството на медицинската дейност, каквото още няма в България”, уточни той.

Икономически интереси са в основата на оставката, подадена от здравния министър, смята и вицепремиерът Валери Симеонов, който пред Bulgaria ON AIR определи атаката към вече бившия министър като мероприятие на икономически засегнатите кръгове.

"За следващата година той прокара забрана за регистрирането на нови лечебни заведения и нови лекарства", посочи Валери Симеонов и обясни, че по този начин проф. Петров е „засегнал интересите на фармацевтичната и лекарската мафия“.

Симеонов определи телевизионното разследване за обществени поръчки на стойност 1,6 млн. лева, спечелени от фирмата на зетя на Николай Петров, като „безпрецедентна измишльотина“.

Симеонов е на мнение, че в репортажа има редица неточности и държавата не е ощетена дори с 1 лев. Няма значение чия е фирмата - въпросът е дали е ощетила, или не е ощетила, каза той.

Според Валери Симеонов има и втора причина за оставката на министъра. По думите му в последните години България се управлява от две телевизии и напоследък виждаме очернянето на редица политически фигури.

Трябва да се замислим дали само смените на министрите са достатъчни и дали не е дошло време за един задълбочен дебат какъв тип здравна система е нужна на България, каза проф. Цекомир Воденичаров, Медицински университет – София по Bloomberg TV Bulgaria.

"Здравеопазването трябва да зависи от човека, който е начело на ресора, от министъра, но най-вече трябва да зависи от системата. Ние трябва да създадем такава система, която да функционира в интерес на обществото, в интерес на пациента, в интерес на всички граждани", посочи той.

"Самата оставка на министър Николай Петров е белег на нов тип политическа култура, защото проблемът е решен мигновено - скандалът става в неделя и в понеделник вече имаме оставка и решение от страна на премиера".

Нормално е да бъде защитаван от свои колеги от правителството, защото министърът "стоеше добре и в общественото, и в политическото пространство", но има проблем, който от морална гледна точка има различен прочит. "Очевидно има допуснати неща, които са укорими и се взима най-правилното решение, но дебатът трябва да бъде - не защо един пореден министър си подава оставката, а какво се случва в сектор „Здравеопазване", коментира проф. Воденичаров.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 7 години
"За следващата година той прокара забрана за регистрирането на нови лечебни заведения и нови лекарства", посочи Валери Симеонов и обясни, че по този начин проф. Петров е засегнал интересите на фармацевтичната и лекарската мафия.------------------като е така и ти си вице, що не разследвате, не видите кой му оказва натиск, а ? Власта е у вас, вие говорите за натиск от вън ? баси какви некадърници сме набутали във власта и после що не ставали нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
melon
преди 7 години
Не бе, конфликт на интереси не е имало. За територията това е нещо толкова невинно... Не е ял деца. Или и това биха били някакви съсем малки подробности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още