Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) няма да подпише Националния рамков договор за 2015 г. Това съобщи управителят на Здравната каса д-р Румяна Тодорова пред журналисти, цитирана от Агенция "Фокус".
Решението е гласувано на днешното заседание на Надзорния съвет.
Всички членове на надзора са били против искането на Българския лекарски съюз (БЛС) за увеличаване на цените на някои медицински дейности. Според тях то ще доведе до намаляване на обемите в извънболничната помощ.
„Надзорният съвет се раздели - четирима са „против” подписване на рамковия договор, а трима са „за", каза Тодорова и уточни, че тримата са квотата на държавата.
По отношение на договора за обем и цени всички са единодушни, че не одобряват предложенията на лекарския съюз за вдигане на цените, посочи тя.
И обясни, че вчера в НЗОК е получено ултимативно писмо, в което се казва, че съборът на БЛС в събота е взел решение, че биха подписали текстовата част така, както е договорена, но за договор за обем и цени ще се съгласят само ако се приемат техните цени.
По думите й, ако се приемат цените на Българския лекарски съюз, това означава хиляди направления по-малко. „Ако се приемат тези цени, НЗОК влиза в един много сериозен дефицит с около 12 млн. лева за извънболничната помощ", каза още Румяна Тодорова.
Българският лекарски съюз ще поиска незабавна оставка на всички членове на Надзорния съвет на Здравната каса и ще заведе дело срещу здравноосигурителната институция. Това каза в ефира на Дарик радио председателят на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. Причината е отказът на Здравната каса от подписване на Национален рамков договор.
„Това е поредното повече от неадекватно решение на Надзора. Да не говоря, че Надзорът през цялото време на преговорите не се появи веднъж поне в пълния си състав, обикновено двама-трима до четири човека. Т.е те отказаха практически да преговарят. Това е удостоверено с протоколи и всичко това ще влезе в съда. За мен това са някакви необясними по-скоро политически игри. И ще настояваме за незабавна оставка на хора, които не желаят очевидно да работят и да бъдат в този надзор, но са вътре. Там някой, който да не е отговорен, няма. От председателя до всичките му членове”, коментира д-р Райчинов.
„Съгласно закона в случай на отказ за подписване, Касата придобива едноличното право да определя както правила, така и цени и обеми. И в случая те се възползват от закона, който има дава предимство всичко това”, поясни той.
„При това решение на Касата, ще доведе до практическо елиминиране на лекарския съюз и, мисля, и на останалите съсловни организации. А без нас няма как да има каквато и да е реформа. Няма реформа в здравеопазването, в която не участват тези, които изпълняват дейността това е абсурдът, който Касата в момента сътворява. Обрича на неуспех всички добри намерения в сферата на здравеопазването, постъпват престъпно в момента”, заяви още д-р Райчинов.
* Допълнена с позицията на БЛС