IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ново поколение туристи е привлечено от Родопите

Активният сезон се очаква да започне около Великден и Гергьовден

09:37 | 18.03.16 г. 1
<p>
	<em>Снимка: община Чепеларе</em></p>

Снимка: община Чепеларе

Ново поколение туристи е привлечено от екодестинации в Родопите, където очакват активният сезон да започне след повече от месец, коментират за БТА експертите в бранша.

Почивката в родопските села продава всичко, което става все по-дефицитно на пазара, доминиран от глобалните производители. Офертите на селските семейни хотели залагат не само на чистия въздух и натуралните екологично чисти храни, но и на атмосфера с ретро нюанс, общуване с природата в среда без престъпност, заведения с носталгия по времето на разговорите без Wi-Fi в кръчмите.

Повишеният интерес към селския и еко туризъм през последното десетилетие е и рационален избор на клиентите, повлияни от изследванията за положителното влияние на зоните с отрицателна йонизация на въздуха в Родопите и най-новите теории за здравословността на родопската кухня. 

Еко дестинациите в планината постепенно създадоха ново поколение потребители - био туристите. Така условно хотелиери в Родопите напоследък определят клиентите си, които търсят не просто красива гледка, а ваканция сред чиста природа. Спазват своя екофилософия на живот, дори в бита си в големите замърсени градове. Те са обикновено млади хора или семейства, които идват, за да възпитат децата си в тази биокултура на поведение, обяснява Снежана Орлова, планински водач и преподавател по туризъм.

По нейни наблюдения биотуристите се увеличават като тенденция през последните години и заемат около 10% от туристическия поток в Смолянска област.

За ревностните купувачи от биомагазините, почивката задължително е в местата, откъдето идва здравословната им храна. Този тип летовници държат на продуктите от малките стопанства и селските дворове, чиито стопани не ползват химически препарати, както в големите ферми.

Биотуристите обичайно продължават да си доставят и в града продукцията на своите домакини от хотелите. По този начин потребителят сам стига до билки, яйца, мляко, сирене и екологично чисти изделия от малките ферми, които не могат да покрият изискванията за свободно предлагане на пазара.

Туристическа услуга "бягство"

Туристическа услуга "бягство" е една от най-новите инициативи за споделено пътуване, обяснява Теодор Василев от читалище "Бъдеще сега" в с. Гудевица.

Читалището в крайграничното родопско село е създадено преди 10 г. от млади хора от страната, а една от общите идеи, които ги събира е връзката с природата и здравословният начин на живот. Сред последните зимните посетители в читалището са група от алтернативния начин на туризъм "Бягство". Младежи и по-възрастни "бегълци" се събират чрез фирма, която организира такъв тип преживявания сред природата в различни места из България.

Бягащите от градския шум туристи се отдават на организираното приключение, а предвидената туристическа анимация включва пешеходни преходи и занимания, свързани с екологичен начин на живот високо в планината. Прескачането до съседното село Арда обещава и "бягство в миналото", съдейки по името на един от хотелите - "Митница и ТКЗС".

"Това е трайно налагаща се култура, тенденция или дори мода, свързана със здравословния начин на живот", смята Теодор Василев. Той се заселва заедно със семейството си през лятото в Гудевица, а читалището привлича съмишленици от цял свят.

През Гудевица са преминали младежи от Япония, Австралия, Нова Зеландия, Мексико, Чили, Колумбия, Франция, Русия, Швеция и др. Младите хора се учат в "класни стаи сред природата" на екологични методи на строителство с дърво, глина и камък. Обучават се на устойчиви практики като пречистване на вода, компостиране на отпадъци от бита, оползотворяване на дъждовна вода и други.

С лаптоп по баирите

Най-новите тенденции на селски и екотуризъм в Родопите не изключват модерните технологии.
Чепеларе успешно експериментира през лятото на 2015 г. като дестинация за програмисти, IT- специалисти и професии с възможност за работа дистанционно. Хотелиери от родопския град организираха "Лаптопаджийски лагер", който отново припомни, че "светът вече е глобално село".

Програмата за почивка без откъсване от екрана на компютъра и бизнес задълженията привлече представители на различни браншове и професии, които могат да работят онлайн, от което и да е място на света.

Работният ритъм, съчетан с пешеходни преходи, релакс програми в гората и здравословна родопска кухня са част от плановете за разгръщане на Чепеларе и като дестинация за Hi-Tech специалисти.

Факторите за родопско дълголетие

Силно изразената в определени райони в Смолянска област отрицателна йонизация на въздуха се определя от редица изследователи като един от факторите за родопското дълголетие. Полезният ефект на отрицателната йонизация е в основата на новия туристически облик на с. Момчиловци. Селото ще бъде обявено за център на българския здравно-духовен туризъм, информира д-р Тотко Найденов, главен редактор на "Български лекар".

Момчиловци е определено за дестинация за този витализиращ туризъм заради съчетанието от отрицателната йонизация, благоприятния климат, съхранените традиции, здравословната местна кухня, лековитото аязмо и 27-те параклиса край селото. Активният сезон на селският туризъм за Родопите се очаква да започне около Великден и Гергьовден. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 16 rate down comment 1
Nathan
преди 8 години
Планинският, селският, природният и културният туризъм е истинското богатство на България, но българската държава полага целенасочени усилия за развиването само на помярски алкохолен и секс туризъм по Черноморието. Ако се развие транспортната инфраструктура и транспорта , каквато в момента изцяло липсва; Родопи са изцяло недостъпни, тази част от туристическия сектор има огромен и недооценен потенциал. Вместо да субсидира авиокомпаниите да летят до черноморските курорти ,Министерството на туризма трябва да инвестира тези средства в създаване на транспортна инфраструктура до Родопи и другите природни забележителности
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още