Новите цени на тока и водата от юли отдалечиха инфлацията от отрицателните стойности, показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
През миналия месец индексът на потребителските цени достига 100,3%, т.е. месечната инфлация е 0,3% спрямо дефлация от 0,5% месец по-рано. Инфлацията от началото на годината (юли 2017 г. спрямо декември 2016 г.) се ускорява до 1% от 0,7% през юни, а годишната инфлация за юли 2017 г. спрямо юли 2016 г. достига 1,3%.
Средногодишната инфлация за периода август 2016 - юли 2017 г. спрямо периода август 2015 - юли 2016 г. е 0,9%, отчита статистиката.
От отделните групи стоки и услуги, на базата на чиито цени се изчислява инфлацията, най-силен ръст в цените отбелязва секторът развлечения и култура – 7,1%.
Разходите за жилището – комуналните услуги като вода, електроенергия, газ и други горива отбелязват увеличение с 0,8%, според данните на НСИ. В тази група водоснабдяването поскъпва с 0,4%, канализационните услуги – с 1,4%, услугите за пречистване на водата - с 2,2%, електроенергията - с 1,5%, централното газоснабдяване - с 1,1%, топлинната енергия за подгряване на вода - с 1,6%.
Най-силен ръст на цените се отчита при международните полети точно в разгара на активния туристически сезон – 19,6%. Пакетните услуги за почивка и туристически пътувания увеличават цената си с 16,8%, а услугите за краткосрочно настаняване – с 10,2%.
Същевременно облеклата и обувките, както и горивата, продължават да поевтиняват и през юли, отчита националната статистика.
Хармонизираният индекс на потребителските цени за юли 2017 г. спрямо юни 2017 г. е 100,5%, т.е. месечната инфлация е 0.5%. Инфлацията от началото на годината (юли 2017 г. спрямо декември 2016 г.) е 0,8%, а годишната инфлация за юли 2017 г. спрямо юли 2016 г. е 0,6%.
Средногодишната инфлация за периода август 2016 - юли 2017 г. спрямо периода август 2015 - юли 2016 г. е 0,2%.
Отново най-силен ръст на цените се отчита при развлеченията и културата – почти 4%, следвана от групата на ресторантите и хотелите – 3,2%, и разходите за комунални услуги.
Индексът на цените за малката кошница за юли 2017 г. спрямо юни 2017 г. е 100%, а от началото на годината (юли 2017 г. спрямо декември 2016 г.) е 101,4%. Цените на хранителните и нехранителните стоки в малката кошница намаляват през месеца, но на услугите се увеличават с 1,1%.
преди 7 години Българското чудо е как става тъка, че стадото намалява, а добивът на вълна расте! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Кои ВСИЧКИ, бе разбирач? Щото аз Н Е искам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В България никой не прави разлика между инфлация и стагфлация. Едва ли ще цъфнем и вържем, по-скоро вероятно ще е негативно защото намаля конкурентоспособността на компаниите, от което ще последва стопиране на качването на заплатите, от което пък ще го отнесе пазара вътре в страната и хоп... Добре поне, че е слабо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години С мантрата за заветните 2% инфлация, която била много полезна "науката" икономика достигна пълният си връх и апогей. Да припомням ли, че въпросните заветни 2% бяха постигнати и задминати без реален положителен ефект върху икономиката? Рано или късно "устойчива" инфлация от 2% и нагоре ще бъде постигната. Интересно какво ли ще бъде казано тогава на стадото, когато то забележи, че въпреки това нещата не вървят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ура за високите цени. Да живеят високите цени и Бог да благослови правителството и политиците ни, че се грежат за нас правейки ни по-богати, чрез по-високите цени. Ужас. И това бях жив да прочета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не разбирам обидата. Нали всички искаме възможно по-скоро да имаме постоянна инфлация от 2%, това е заветната цел към която се стремим и ние и ЕС. Ето че ние се справяме по-добре и скоро ще успеем да постигнем целта, лошо ли е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години are you a cretin? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Браво, ето че сме все по-близо до постигане на поставената цел от 2% инфлация. Целият ЕС се бори за постигането на тази цел, а ето че ние можем пак да бъдем за пример на останалите как трябва да се работи за постигане на целите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар