IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нов стандарт за „Спешна медицина” е предложен за публично обсъждане

Запазват се критериите за триаж и време за пристигане на линейката, занижават се изискванията към болниците за спешните отделения

18:05 | 02.08.17 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Министерство на здравеопазването публикува за обществено обсъждане дълго чакания нов стандарт за „Спешна медицина”.

Ревизията на документа, влязъл в сила отпреди година, се наложи, след като беше обжалван в съда от Центъра за защита на правата в здравеопазването, Българската болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, Сдружението на общинските болници и от Националното сдружение на частните болници. Те твърдяха, че изискванията, заложени в стандарта за лечебните заведения, са силно завишени и само няколко лечебни заведения биха могли да отговорят на тях.

Новият проект занижава изискванията към болниците.

В изготвения проект се предвижда да отпадне изискването за минимална площ във всички помещения на спешните отделения, което ще даде възможност на всички болници да разкрият структури за оказване на спешна медицинска помощ спрямо материално-техническите и финансовите си възможности. Всичко това от своя страна няма да доведе до влошаване на качеството, нито би било причина за ограничаване на достъпа на населението до спешна медицинска помощ. 

Намаляват и някои изисквания към нужния дежурен персонал - вместо 6 броя постове за спешни прегледи в отделенията, сега ще се искат четири. Реанимационните постове в шокова зала от два се редуцират на един, а леглата в зоната за наблюдение - от четири на две. 

В спешната извънболнична помощ се запазва въведеният триаж. Пациентите ще се делят на три категории и в бъдеще – много спешни с код „червено", по-малко спешни с код „жълто" и не спешни с код „зелено".

Няма промени по отношение на изискванията за транспорт на пациентите. Запазват се указанията те да се карат в най-близкото лечебно заведение, което е компетентно да им окаже помощ.

Ако придвижването ще бъде с въздушен транспорт, то трябва да спести над 20 минути до стигането в болница, иначе няма смисъл да се прибягва до него, пише в проектодокумента.

При транспорт с линейка времето от поемането на сигнала от екипа до достигането на пациента остава до 8 минути за код червено, до 20 за код жълто и до 2 часа за код зелено. За стигане на пациента до болница от момента на натоварването му в линейката времето е 10 минути, както е и в момента.

Новата наредба, която утвърждава медицинския стандарт „Спешна медицина”, дава дефиниция за „Спешно състояние“, „Спешен пациент“ и „Степен на спешност“, след като липсата на ясна дефиниция беше посочвано като основен проблем.

„Спешно състояние“ е всяка остра или внезапно възникнала промяна в здравето на човека, изразяваща се в нововъзникнало или в промяна на съществуващо заболяване, увреждане или друго състояние или обстоятелство, а също и усложнение при родилка, застрашаващо здравето и живота на майката и плода, с достатъчна по сила тежест, което може да доведе до смърт или до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизнено значими органи и системи, в това число критични нарушения в жизненоважните функции, загуба на функция на орган или на част от тялото, временна или постоянна инвалидизация, ако не се предприемат незабавни медицински действия, целящи физиологична стабилност и/или ефективно дефинитивно лечение на пациента.

„Спешен пациент“ е всеки, при който е налице спешно състояние и поради това нужда от провеждане на спешни диагностично-лечебни действия или транспорт, които ако не бъдат предприети незабавно, биха довели до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненоважни органи и системи или до смърт.

„Степен на спешност“ или „степен на спешното състояние“ е необходимата, предвид клиничното състояние на пациента, бързина, с която се предприема съответното медицинско действие в обхвата на медицинската специалност „Спешна медицина“, с цел постигане на оптимален и най-благоприятен клиничен изход от спешното състояние на пациента.

Промените няма да доведат до влошаване на качеството или до ограничаване на достъпа на населението до спешна медицинска помощ, посочват от здравното министерство. Освен това промените няма да доведат до преки финансови въздействия, уверяват от ведомството.

Предстои всички страни да дадат становищата си в едномесечен срок. Приемането на стандарта е важно и заради проекта за модернизация на спешната помощ с евросредства на стойност 160 млн. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:04 | 07.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още