Родителите на непълнолетни родители вече няма да получават семейни помощи за деца. Това решиха окончателно депутатите, които приеха на второ четене промените в Закона за семейните помощи за деца. Техен инициатор беше вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.
Законопроектът на Ивайло Калфин, който затяга режимът за отпускане на семейни помощи бе представен още в началото на годината.
С измененията депутатите решиха, че когато непълнолетните родители получават семейни помощи за деца, техните родители няма да получават помощи за тях.
Според анализите поправката ще засегне най-вече ромските семейства, в които е традиция непълнолетни да стават майки и бащи.
Депутатите решиха още и че непълнолетните родители ще получават само помощи в натура.
С други промени в закона парламентът въведе ограничения за получаване на помощи за деца и от майки студентки. Те вече ще получават помощите на два пъти - при раждане и след представяне на документ, че все още са в системата - за завършен семестър или завършено образование.
"Промяната се прави, защото в момента се наблюдават много злоупотреби", обясни председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов.
"Една част от майките сега се записват, за да получат 2880 лева и после се отказват", обясни той.
Още новини за България четете в Dnes.bg