Няма да има драстично увеличение на цените за туристите по Черноморието, прогнозират експерти.
„Към момента се наблюдава едно сравнително равнище на цените по морето като миналата година. Топ хотелите обаче вече са пълни. В този смисъл може да има повишение на цените в другите хотели”, коментира пред "Нова телевизия" Константин Занков от Института за анализи и оценки в туризма.
Ако има повишаване на цените по морето, то ще е по-скоро едва доловимо, каза той.
„Наемането на апартамент за дълъг период естествено е най-изгодно, отколкото хотелското настаняване. Но второто дава много други възможности, за да може пълноценно да си починем от гледна точка на изхранване и включени други допълнителни услуги. Съобразно това как човек обича да почива, така е най-добре да се избере вариант”, обясни Занков.
„Не смятам, че се очаква драстично увеличение на цените за българите. Очакванията за силен сезон идват от повечето чужденци, които се очаква да дойдат”, заяви от своя страна Богомил Николов от асоциация "Активни потребители".
Той предупреди, че в прекалено атрактивните оферти нещо е спестено. „Човек научава какво е то, едва когато отиде на място. Може да се окаже, че отивате на място, където не ви е включен паркинг, например”, отбеляза Николов. И посъветва преди да направят резервация, туристите да отделят достатъчно време, за да проучат пазара и да сравнят повече оферти. „Хубаво е и да се прочетат отзиви на други туристи чрез платформите за резервации”, коментира Николов.
В четиризвездните хотели на първа линия на „Златни пясъци” е най-изгодно при ранни записвания. Тогава отстъпката е 20% и в периферията на сезона ваканцията на едно семейство излиза около 1300, а в пика на сезона - 1800 лева.
Курортът „Албена” привлича с по-спокойния ритъм на лятото и с по-ниски цени. В пика на сезона седмична почивка на семейство с две деца в хотел „ол инклузив” на първа линия ще излезе около 1300 лева. В неактивния сезон пък цените падат надолу.
Тези, които искат да отдъхнат от шума на големия град, избират комплексите с бунгала. Оказва се, че българите са основните клиенти там – 75% срещу 25% за чужденците, предимно чехи и поляци. За седмица семейната почивка ще ви струва около 500 лева, а ако не държите да има кухненски бокс в бунгалото, цената може да падне наполовина.
Според данни на Националния статистически институт от миналата година средната цена на една нощувка у нас е около 35 лева на човек.
Без ограничение за времето и най-евтино излиза ваканцията на море, ако предпочитате дивото къмпингуване. Нужно е да имате каравана или поне палатка, гориво и пари за храна. Не е нужно дори да предвидите 100 лева за глоба, защото забраната за дивото къмпингуване отпадна.
„Българите предпочитат да летуват по нашето Черноморие само през юли и август. Климатът у нас предразполага точно тези месеци да са най-интензивни, докато нашите южни съседки предлагат от май до октомври един по-добър климат. За съжаление, това не можем да променим”, коментира Валентин Йосифов, експерт в областта на туризма.
преди 8 години При средна цена от 35 лв за двойна стая туристическата индустрия в България е обречена да съществува под или на прага на оцеляването. Квалифицираният персонал в туристическа индустрия вече е избягал в туристически държави, където им се заплаща многократно повече. Инвеститорите са разгонени от ниската добавена стойност в туристическата индустрия и инвестирането в хотели по Черноморието ще продължи да е привлекателно единствено за търговците на дрога или сутеньорите, които инвестират в хотелски имоти единствено с цел пране на пари, легализиране на придобитото от незаконна дейност. От друга страна, неплатежоспособността на населението в България или вътрешното търсене е обективна пречка за повишаването на цените. отговор Сигнализирай за неуместен коментар